XY - Anka Mierzejewska

teraz

Mustang

21 sie 2018

 

Ewelina przypomniała mi film ” Mustang” i tak go opisuje : zło. skąd się bierze? każdy chce dobrze. stara się wujek. stara się babcia. według własnych przekonań, w granicach tego, co jest uważane za dobre, a co jest uważane za złe, w swojej kulturze, w swoim środowisku, pewni, że robią dobrze, każdy jest przekonany, ze „moje metody są najlepsze na świecie” …

 

to, że coś myślę, to, że coś uważam, to, że coś czuję, nie oznacza, że tak myślą, czują inni

 

nie oznacza, że tak ma być

 

nie oznacza, że mam rację

 

gdyby wszyscy żywili takie przekonania, mieli tyle tolerancji w sobie, jak przyjemnie by się żyło

 

YES IS A NEW NO XY ankamierzejewska

YES IS A NEW NO 190-120 cm XY ankamierzejewska

 

 

 

 

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

” daj sobie to na co masz ochotę „

16 sie 2018

i bez wyrzutów sumienia – ciesz się tym…

Edyta Borzymowska

przyjaciel na telefon : 725-292-121

XY ankamierzejewska przyjazn bycie w relacji 90-190 cm razy dwa

XY ankamierzejewska według Tony Robbinsa przyjaźń bycie w relacji 90-190 cm razy dwa

 

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

dlaczego to tyle kosztuje?

15 sie 2018

 

dlaczego to tyle kosztuje?

 

 

 

koło nie istnieje. wyobrażasz to sobie? ile dasz za  wynalazek koła ?

nie ma elektryczności. jak wtedy żyjesz? ile dasz za wynalazek żarówki?

nie ma tabletek w opakowaniach – czekasz aż aptekarz namiesza Twój lek i możesz go odebrać jutro po 14.00. a jak Cię boli? Ile dasz za wynalazek opakowań na tabletki, które w nocnej aptece możesz dostać natychmiast?

ile dasz za mikroskop?

ile dasz za pralkę?

pamiętasz czasy przed internetem? fajnie jest mieć google maps jak się szuka muzeum w Lizbonie? ile dasz za internet?

 

 

obraz to jest wynalazek.

tu się kupuje patent.

galeria to jest biuro patentowe. możesz kupić coś czego przed chwilą nie było.

tu się kupuje myśl.

 

 

obraz ma jeszcze gratis – funkcję dekoracyjną.

to, że malarz jest estetą i nie jest w stanie namalować czegoś, co nie będzie po prostu dobrze namalowane, piękne, to inna rzecz.

 

 

 

po co kupuje się obraz?

zadajesz sobie to pytanie?

w większości przypadków aby udekorować. wtedy rzemieślnik  za 100 euro coś na płótnie wytworzy. nie ma co sobie zawracać głowy artystami. to są inne światy. inne cele.

 

 

 

 

ale jeżeli rozumie się na co się patrzy, to rozumie się też tego cenę.

 

 

żeby te prace powstały, ja płacę życiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

KOń pIpI laNgstRumpF

14 sie 2018

XY ankamierzejewska Kon Pipi Langstrumpf 190-120 cm brama pracownia Cybulskiego 35 Wroclaw

XY ankamierzejewska Kon Pipi Langstrumpf 190-120 cm brama pracownia Cybulskiego 35 Wroclaw

kategoria - akzsazc, picture, wro / Komentarze są wyłączone

wolność! hurra!

12 sie 2018

graffiti Palermo

graffiti Palermo

Norymberga – szklana kamienica w rzędzie średniowiecznych kamieniczek – zachwyca – prosta – nie dominuje – ale też nie udaje starej – tak jak w średniowieczu nie budowano kamienic udających, że są jaskiniami praprzodków, tak w 1990 Niemiecki architekt nie buduje kamieniczki, która udaje tą z XVI wieku. Zadaje się manifestować myśl: Jestem teraz. Jestem sobą. Każda sztuka ma swoja tożsamość. Swój czas. Można swobodnie mieszać style. Ustawiać wazę chińską w nowoczesnym pomieszczeniu. Moneta wieszać obok Warhola i Małgosi Warlikowskiej. Można położyć współczesny dywan w pomieszczeniu gdzie wisi barokowe lustro. To jest chyba oczywiste. W niektórych miejscach świata to jest jasne.

 

Graficiarz malujący dzisiaj jest tak samo artystą jak Leonardo da Vinci.  W miastach, w których jest otwartość na sztukę każdy artysta może się swobodnie wypowiedzieć i historia sztuki buduje się na naszych oczach. Jest widoczna – każdy okres następujący po sobie. Każdy artysta coś wnosi, wzbogaca. Takie miasto ma się czym chwalić. Dlatego tak piękna jest np Barcelona. Obok pałaców współistnieją prace metaloplastyków z początku wieku, graffiti z wczoraj. Sztuka rozwija się w atmosferze wolności. Do takiego miasta warto pojechać.

 

Dlatego można się cieszyć wizualną stroną świata tylko w tych miejscach, gdzie jest otwartość.

 

Większość ludzi jednak zatrzymało się na XVIII wiecznych standardach – i pragnie do tej pory wyłącznie sztuki, którą rozumie – czyli realizmu. Łatwego, dosłownego. Niestety, każdy współczesny artysta i galeria styka się po wielokroć z totalnym niezrozumieniem. Odbiorca będzie bronić swojej racji – bo przecież wie jak się powinno malować.  Nie wiem, czy ten problem się da naprawić, rozsupłać?  Czy zawsze będą dwa obozy – artyści i znawcy – kontra reszta świata? Czy nastąpi czas, kiedy człowiek wykonujący inny zawód zechce zaufać artyście? Czy w innych zawodach też podważa się kompetencje fachowca? Czy jak ktoś jest księgowym to mu artystą zagląda przez ramię i mówi, że nie – że to nie tak się liczy. Czy artysta mówi projektantowi silnika spalinowego do audi co jest dobre w silniku, a co nie? Czy idziesz do lekarza na operację serca i mówisz chirurgowi podczas operacji co ma do czego przyszyć?

 

Dobrze chociaż, że są miejsca tak piękne jak miasto Nimes we Francji, gdzie stoją na przeciwko siebie dwa budynki – stary Capitol i nowy budynek Fostera. Jak bracia bliźniacy, lecz każdy ze swojej epoki. I każdy jest arcydziełem. On mi się nie musi podobać. Mogę nie lubić takich zestawień. I co z tego? To, że nie jestem gotowa na nowe, nie znaczy, że nowe jest złe. Świat jest bogaty. Ludzie mają inną wyobraźnię niż ja. Niech się wykażą. Niech się zadzieje. Mogę ich wizje obserwować z zaciekawieniem. Nie muszę wszystkiego kontrować, krytykować. Nie musi cały świat wyglądać tak jak bym chciała. Jak zubożałby świat gdyby Fosterowi kazać budować kolumny jońskie?

 

A co by było gdyby papież, który zlecał Sekstynę u Michała Anioła powiedział : wiesz Anioł – Ty tu namaluj, ale tak żeby mi się podobało – a mi się podoba Rafael – i nie maluj golasów i umięśnionych facetów – bo u Ciebie nawet kobiety wyglądają jak faceci, tylko mi tu namaluj widoczek z drzewkami oliwnymi. Szkoda by była. Bo wartość dzieła leży w prawdzie. W prawdzie o tym kim jest artysta. Kim jest i jaki jest jego styl. Michał Anioł dlatego jest wielki i jego dzieła są wielkie, bo jest sobą.

 

Sztuka to wolność. Wolność po horyzont. Latanie. Cieszmy się tym, że istniej. To wszystko jest dla nas. Urodziliśmy się dla wolności. Dajmy sobie do tego prawo.

 

Ilustruję dzisiejszy post dwoma przykładami z Palermo: dzieła sztuki z rożnych epok a każde wartościowe:

 

fontanna wstydu detal

fontanna wstydu detal Palermo

 

 

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

tajemnica

11 sie 2018

XY ankamierzejewska Sensitive Pink 190-120 cm acrylic on pink

XY ankamierzejewska Sensitive Pink 190-120 cm acrylic on pink

jedna z rzeczy, która najbardziej mnie zaskakuje we Włoszech jest otwartość. w sensie – brak tajemnic. każdy natychmiast poznaje mnie ze swoją całą rodziną, opowiada swoje historie. to może być też syndrom – spotkania w pociągu – kiedy wiadomo, że tej osoby nigdy się już nie spotka – więc ludzie doczepiają Ci się do rękawa i opowiadają z przejęciem swoje losy. może po prostu południowa mentalność? w odróżnieniu od zagadkowych, smętnych twarzy, które znam z innej strony świata – Włoch emanuje zadowoleniem. celebruje każdy promień słońca. Włoch jest dumny z siebie i swojego kraju. widziałam nawet w użyciu : kąpielówki we flagę włoską!

tajemnica. skąd się bierze potrzeba trzymania tajemnicy? może ze strachu. może ktoś wykorzysta jakąś informację kiedy wie o Tobie coś prywatnego? coś trzeba było przeżyć przykrego, doświadczyć zdrady, żeby się potem pilnować. trzymać coś w tajemnicy. ale jakie my mamy tajemnice? jesteśmy tacy sami. chcemy tych samych rzeczy. wszyscy. jak spojrzeć na tłum na ulicy – to każdy chce podobnych rzeczy. piękne jest kiedy się można do tego przyznać. wyśpiewać to. wykrzyczeć. namalować.

zachwyca mnie chłopak idący z kwiatami. przecież sobie ich nie kupił. on się przyznaje do uczucia. to jest olśniewający widok. płakać mi się chce ze wzruszenia.

pewne wydarzenie spowodowało, że przez wiele lat nie umiałam być jak ten chłopak z kwiatami. ale teraz mogę. chcę. obrazy z przytuleniem są moim bukietem kwiatów. nie chcę więcej tajemnic. chcę wyzwolić się ze strachu.

XY ankamierzejewska Sensitive Pink 190-120 cm acrylic on pink

XY ankamierzejewska Sensitive Pink 190-120 cm acrylic on pink

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

dlaczego kaktusy?

10 sie 2018

KAKTUSY – PLUSY

+ zdecydowana forma- kształt i kolor i wielkość – plama koloru – coś co widać – co się nie wstydzi swojego jestestwa – kaktus to taki wizualny fortepian – jest tego kawałek – i nie ma co udawać, że go nie ma + osobiście lubię zdefiniowane kontury – duże, czyste, ustawiające przestrzeń, cokolwiek to jest –  jak drzwi to drzwi – jak kolor to kolor – jak stół to stół

+ symbolizm – mądrość genetyczna kaktusów –  mądre zarządzanie dobrem – wodą – energią – mądre mądre mądre stworzenie

i tutaj link, do Mr. Liptona, który wczoraj rzuciłam na fb, a który mam wrażenie opisuje też symbolicznie mądrość kaktusów

https://www.youtube.com/watch?v=0quDjlkVvPM&feature=share

XY ankamierzejewska loves cactuses

XY ankamierzejewska loves cactuses

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

co dziś robiłeś? zamienić na: jak się dziś bawiłeś ?

8 sie 2018

XY at work

XY at work

kategoria - akzsazc / Komentarze są wyłączone

LOVE

7 sie 2018

tak, to jest najważniejszy obraz

 

XY LOVE

XY LOVE

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

zło

5 sie 2018

zło – zło ma olbrzymią energię – i przyciąga jak magnez – kusi

 

artyści – wrażliwcy wszelkiej maści – opisują zło – zauważają je – nie zgadzają się na nie  - i malują – fotografują – robią wystawy, przedstawienia – sztukę – zło jest pożywką – pokarmem – dla dziennikarza – dla artysty – wystarczy je dobrze opisać i jest naprawdę wspaniałe – wspaniałe wizualnie

 

zło wzbudza olbrzymie emocje – a paliwem sztuki są emocje

 

ale mi chodzi o coś więcej – o znajdowanie dróg wyjścia – o zbawienie

 

pozytywizm? tak

 

pomoc? tak

 

moim celem nie jest opisywanie zła – bo wydaje mi się, że to jest pierwszy krok – za łatwy – za oczywisty – za banalny – i w końcowym rozrachunku – nie służy życiu – czasem może właśnie – propagować zło – roznosić jak zarazę – negatywne – dołujące uczucia – strachu i przerażenia i beznadziei

 

ci, którzy opisują zło – często mówią o tych, którzy go nie opisują,  że malują pod publiczkę, że to jest ucieczka od rzeczywistości – no tu mam inny pogląd – malowanie banału i tego co się ludziom podoba, to jest poziom zero – robienie fuch lub innych zleceń żeby przeżyć, to, że ktoś chce w nim tkwić, to też jest jego decyzja i jego prawo.

 

unikanie tematów – zamiatanie pod dywan ? nie. Dalai Lama ma świadomość tego co się dzieje na świecie, ale emanuje spokojem i ma oczy, które kochają. Nie wykrzykuje swoich racji tylko mówi jak zachować swoja energie i osiągać spokój.

 

porównałabym to do takich trzech etapów –  załóżmy, ze ktoś nie umie gotować, więc gotuje tylko kartofle w wodzie i schabowego z mizerią, potem jest mistrz kuchni, który wymyśla wspaniałe dania, żeby ludzie się dobrze najedli i mieli z tego przyjemność, potem jest artysta, który tworzy nieziemskie konstrukcje smakowe dla czystej sztuki

 

temat w malarstwie to zawsze tylko temat – pretekst, żeby pobawić się farbą – niech po obrazie przebiegnie kot – niech się obraz utopi w morzu prysznicowej piany ( wczoraj zmywałam część obrazu pod prysznicem – nieodgraniczone są możliwości malarstwa

 

choć mnie ciągnie – bo to jest oczywista oczywistość – od której zaczęłam – do malowania dramatu – dramat jest jak powietrze – jak krew w żyłach artysty – więc walczy we mnie - to co jest tak łatwe i odruchowe – to malowanie strachu i kłębowiska emocji, które codziennie w jakiejś formie – w jakimś wydarzeniu – napierają na mnie – na Ciebie – na nas –  chęć poddania się oczywistemu płynięciu z łatwą falą - a z drugiej strony poczucie odpowiedzialności, za wizualny kształt świata,  które karze mi brnąć w przeciwnym kierunku – i zamalowywać łzy – uśmiechem – bo wiem, że wizualny przekaz ma taką moc, że może podnieść lub zdołować…  rozlane tusze w kształt muchy, czy różowa pszczoła na żywym płótnie , to są świadomie zaplanowane znaki – koła ratunkowe – to tak jakby ktoś opowiadał kawały na wojnie – zamówił orkiestrę na pogrzeb – zasadził dąb na trumnie – są rożne szkoły radzenia sobie z rzeczywistością i każdy możne podjąć jaką chce decyzję, jak chce obchodzić swój każdy, bezcenny dzień – ja na razie mam taką wiedzę, że malowanie konia Pipi Langstrump wydaje mi się najpiękniejszą drogą do osiągnięcia pełni

 

dlatego powstają pszczoły i muchy – dlatego powstaje chłopiec, który jedzie na deskorolce, ręce dające sobie słodkości – itd – to jest tarcza przeciwko złu, którą Ci oferuję

 

nie wolno mi – myślę – zatrzymać się i opisywać studnię, w której siedzę – chcę wyskoczyć ze studni i zobaczyć cały świat – i chcę Ci pokazać, że cały świat istnieje, choć czasem patrząc na to co mam za oknem – wiedzę bardzo ostro, że tu jest studnia – nie szkodzi – jestem pewna, że cały świat jest osiągalny – bez wychodzenia z domu – on jest w sercu moim i Twoim – i sensem mojego malarstwa jest znajdowanie się w całym świecie – w świetle –  i rozdawanie go wszystkim , którzy chcą je oglądać na co dzień

XY ankamierzejewska najdrozsza moja dziewczynka na koniku baloniku 120-190 cm

XY ankamierzejewska najdrozsza moja dziewczynka na koniku baloniku 120-190 cm

 

 

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

« powrót

Strona oparta na WordPress, Copyright by Anka Mierzejewska, design by PB & Anka Mierzejewska