XY - Anka Mierzejewska

teraz

ciało

31 sie 2018

Edyta mówi, że ciało nas zmusza do bycia w teraz. ciałem jesteśmy przyspawani do teraz. ale można żyć w myślach. i nigdy nie bywać w sowim ciele. coś wiem o tym.

 

i dlatego powstał obraz H2O – to jest nasze ciało – coś ziemskiego – coś pięknego – zasoby – najwspanialsze, najlepiej zaprojektowane, doskonałe – cieszysz się swoim ciałem?, wodą?, powietrzem?.. pamiętasz jak wirował worek w ” American Beauty”? to jest właśnie moment zatrzymania. Chcę jeszcze raz go zobaczyć.

 

XY 1 potrzeba bezpieczenstwa - zasoby - woda 190-100 cm

XY 1 potrzeba bezpieczenstwa - zasoby - woda 190-100 cm

 

 

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

codziennie nowa wystawa

30 sie 2018

chmurka w kształcie chłopca siedzącego na piesku delikatnie przeobraża się w słonia z dziwnym ogonem i po kilkunastu sekundach znika znika znika po prostu. codziennie co chwilę na niebie zaproszona/y jesteś na nową wystawę. rysunków. obiektów. rzeźb. artefaktów. słowa słowa słowa. kulfoniaste zgrzebne niewystarczające. północ. przypłw. morze jakby się wściekło i zalewa plażę. leżaki parasole zagrody z białych desek. piasek błyszczy i syczy i już jest pijany nadmiarem wody. fale chichoczą: jestem szczęśliwa pienię się przewracam się turlam się skaczę. 7 rano morze zlewa się z niebem. na górze kompozycji olbrzymia katedra z chmur. biel biel bezkresna. wysoko leciuteńko kobaltowa, a przy brzegu minimalnie 0, 00001 g cyanu. puszysta konstrukcja odbija się w wodzie. nieziemskie wrażenie. przestrzeń bez końca.

kategoria - Bez kategorii / Komentarze są wyłączone

reakcja

28 sie 2018

XY 5 potrzeba rozwoju - jestem na tak,  the ideal temperature 120-30 cm

XY 5 potrzeba rozwoju - jestem na tak, the ideal temperature 120-30 cm

 

dzisiaj. siedzę na ławce w parku. na ławce na przeciwko siedzi kobieta. pewnie jesteśmy w tym samym wieku. jest zła. na świat. wykrzykuje oskarżenia. jest 10 rano. słońce. lato.

 

najważniejsza jest reakcja

 

cokolwiek się dzieje

 

jak się dzieje tak jak ja chcę, to nie ma tematu, ale kiedy się dzieje inaczej niż ja chcę, to jaka jest moja reakcja?

 

Tony Robbins mówi: ludzie zazwyczaj mają jakiś jeden przeważający  ”stan” w jakim się znajdują … ludzie wkurzeni, zawsze znajdą powód, żeby się zdenerwować, ludzie weseli zazwyczaj są weseli, ludzie płaczliwi zawsze znajdą powód żeby zapłakać, ludzie obwiniający wszytko dookoła zawsze widzą wroga, który jest winien temu, jak oni mają w życiu.

 

najfajniejsze jest to, że można zdecydować, że będę osobą, której przeważająca reakcja na rzeczywistość będzie : na przykład na „TAK”

 

i to jest powód dla którego powstał obraz : Termometr

na którym zawsze jest dobrze : + 25

 

XY 5 potrzeba rozowju kazdy kij ma dwa konce 170-30 cm  i termometr 120-30 cm

XY 5 potrzeba rozowju kazdy kij ma dwa konce 170-30 cm i termometr 120-30 cm

 

 

 

 

 

 

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

rozwija się

24 sie 2018

spotkania towarzyskie, które polegają na wzajemnym upewnianiu się, że mamy rację, bo jesteśmy w tym samym środowisku, które myśli to samo i oddycha tak samo, nie są miejscami, w których będzie możliwość rozwoju

 

przytakiwanie sobie cały wieczór nad butelką lub wiadrem czipsów spowoduje tylko kaca albo kilka gramów więcej w obwodzie

 

ale jak się człowiek zetknie z kimś kto jest w innej beczce przywieziony – to się zaczyna!

osoba która wyszła i zaraz wróci 150-180 cm akryl na płótnie

osoba która wyszła i zaraz wróci 150-180 cm akryl na płótnie

 

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

Mustang

21 sie 2018

 

Ewelina przypomniała mi film ” Mustang” i tak go opisuje : zło. skąd się bierze? każdy chce dobrze. stara się wujek. stara się babcia. według własnych przekonań, w granicach tego, co jest uważane za dobre, a co jest uważane za złe, w swojej kulturze, w swoim środowisku, pewni, że robią dobrze, każdy jest przekonany, ze „moje metody są najlepsze na świecie” …

 

to, że coś myślę, to, że coś uważam, to, że coś czuję, nie oznacza, że tak myślą, czują inni

 

nie oznacza, że tak ma być

 

nie oznacza, że mam rację

 

gdyby wszyscy żywili takie przekonania, mieli tyle tolerancji w sobie, jak przyjemnie by się żyło

 

YES IS A NEW NO XY ankamierzejewska

YES IS A NEW NO 190-120 cm XY ankamierzejewska

 

 

 

 

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

” daj sobie to, na co masz ochotę „

16 sie 2018

i bez wyrzutów sumienia – ciesz się tym…

Edyta Borzymowska

przyjaciel na telefon : 725-292-121

XY ankamierzejewska przyjazn bycie w relacji 90-190 cm razy dwa

XY ankamierzejewska według Tony Robbinsa przyjaźń bycie w relacji 90-190 cm razy dwa

 

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

dlaczego to tyle kosztuje?

15 sie 2018

 

dlaczego to tyle kosztuje?

 

 

 

koło nie istnieje. wyobrażasz to sobie? ile dasz za  wynalazek koła ?

nie ma elektryczności. jak wtedy żyjesz? ile dasz za wynalazek żarówki?

nie ma tabletek w opakowaniach – czekasz aż aptekarz namiesza Twój lek i możesz go odebrać jutro po 14.00. a jak Cię boli? Ile dasz za wynalazek opakowań na tabletki, które w nocnej aptece możesz dostać natychmiast?

ile dasz za mikroskop?

ile dasz za pralkę?

pamiętasz czasy przed internetem? fajnie jest mieć google maps jak się szuka muzeum w Lizbonie? ile dasz za internet?

 

 

obraz to jest wynalazek.

tu się kupuje patent.

galeria to jest biuro patentowe. możesz kupić coś czego przed chwilą nie było.

tu się kupuje myśl.

 

 

obraz ma jeszcze gratis – funkcję dekoracyjną.

to, że malarz jest estetą i nie jest w stanie namalować czegoś, co nie będzie po prostu dobrze namalowane, piękne, to inna rzecz.

 

 

 

po co kupuje się obraz?

zadajesz sobie to pytanie?

w większości przypadków aby udekorować. wtedy rzemieślnik  za 100 euro coś na płótnie wytworzy. nie ma co sobie zawracać głowy artystami. to są inne światy. inne cele.

 

 

 

 

ale jeżeli rozumie się na co się patrzy, to rozumie się też tego cenę.

 

 

żeby te prace powstały, ja płacę życiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

KOń pIpI laNgstRumpF

14 sie 2018

XY ankamierzejewska Kon Pipi Langstrumpf 190-120 cm brama pracownia Cybulskiego 35 Wroclaw

XY ankamierzejewska Kon Pipi Langstrumpf 190-120 cm brama pracownia Cybulskiego 35 Wroclaw

kategoria - akzsazc, picture, wro / Komentarze są wyłączone

wolność! hurra!

12 sie 2018

graffiti Palermo

graffiti Palermo

Norymberga – szklana kamienica w rzędzie średniowiecznych kamieniczek – zachwyca – prosta – nie dominuje – ale też nie udaje starej – tak jak w średniowieczu nie budowano kamienic udających, że są jaskiniami praprzodków, tak w 1990 Niemiecki architekt nie buduje kamieniczki, która udaje tą z XVI wieku. Zadaje się manifestować myśl: Jestem teraz. Jestem sobą. Każda sztuka ma swoja tożsamość. Swój czas. Można swobodnie mieszać style. Ustawiać wazę chińską w nowoczesnym pomieszczeniu. Moneta wieszać obok Warhola i Małgosi Warlikowskiej. Można położyć współczesny dywan w pomieszczeniu gdzie wisi barokowe lustro. To jest chyba oczywiste. W niektórych miejscach świata to jest jasne.

 

Graficiarz malujący dzisiaj jest tak samo artystą jak Leonardo da Vinci.  W miastach, w których jest otwartość na sztukę każdy artysta może się swobodnie wypowiedzieć i historia sztuki buduje się na naszych oczach. Jest widoczna – każdy okres następujący po sobie. Każdy artysta coś wnosi, wzbogaca. Takie miasto ma się czym chwalić. Dlatego tak piękna jest np Barcelona. Obok pałaców współistnieją prace metaloplastyków z początku wieku, graffiti z wczoraj. Sztuka rozwija się w atmosferze wolności. Do takiego miasta warto pojechać.

 

Dlatego można się cieszyć wizualną stroną świata tylko w tych miejscach, gdzie jest otwartość.

 

Większość ludzi jednak zatrzymało się na XVIII wiecznych standardach – i pragnie do tej pory wyłącznie sztuki, którą rozumie – czyli realizmu. Łatwego, dosłownego. Niestety, każdy współczesny artysta i galeria styka się po wielokroć z totalnym niezrozumieniem. Odbiorca będzie bronić swojej racji – bo przecież wie jak się powinno malować.  Nie wiem, czy ten problem się da naprawić, rozsupłać?  Czy zawsze będą dwa obozy – artyści i znawcy – kontra reszta świata? Czy nastąpi czas, kiedy człowiek wykonujący inny zawód zechce zaufać artyście? Czy w innych zawodach też podważa się kompetencje fachowca? Czy jak ktoś jest księgowym to mu artystą zagląda przez ramię i mówi, że nie – że to nie tak się liczy. Czy artysta mówi projektantowi silnika spalinowego do audi co jest dobre w silniku, a co nie? Czy idziesz do lekarza na operację serca i mówisz chirurgowi podczas operacji co ma do czego przyszyć?

 

Dobrze chociaż, że są miejsca tak piękne jak miasto Nimes we Francji, gdzie stoją na przeciwko siebie dwa budynki – stary Capitol i nowy budynek Fostera. Jak bracia bliźniacy, lecz każdy ze swojej epoki. I każdy jest arcydziełem. On mi się nie musi podobać. Mogę nie lubić takich zestawień. I co z tego? To, że nie jestem gotowa na nowe, nie znaczy, że nowe jest złe. Świat jest bogaty. Ludzie mają inną wyobraźnię niż ja. Niech się wykażą. Niech się zadzieje. Mogę ich wizje obserwować z zaciekawieniem. Nie muszę wszystkiego kontrować, krytykować. Nie musi cały świat wyglądać tak jak bym chciała. Jak zubożałby świat gdyby Fosterowi kazać budować kolumny jońskie?

 

A co by było gdyby papież, który zlecał Sekstynę u Michała Anioła powiedział : wiesz Anioł – Ty tu namaluj, ale tak żeby mi się podobało – a mi się podoba Rafael – i nie maluj golasów i umięśnionych facetów – bo u Ciebie nawet kobiety wyglądają jak faceci, tylko mi tu namaluj widoczek z drzewkami oliwnymi. Szkoda by była. Bo wartość dzieła leży w prawdzie. W prawdzie o tym kim jest artysta. Kim jest i jaki jest jego styl. Michał Anioł dlatego jest wielki i jego dzieła są wielkie, bo jest sobą.

 

Sztuka to wolność. Wolność po horyzont. Latanie. Cieszmy się tym, że istniej. To wszystko jest dla nas. Urodziliśmy się dla wolności. Dajmy sobie do tego prawo.

 

Ilustruję dzisiejszy post dwoma przykładami z Palermo: dzieła sztuki z rożnych epok a każde wartościowe:

 

fontanna wstydu detal

fontanna wstydu detal Palermo

 

 

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

tajemnica

11 sie 2018

XY ankamierzejewska Sensitive Pink 190-120 cm acrylic on pink

XY ankamierzejewska Sensitive Pink 190-120 cm acrylic on pink

jedna z rzeczy, która najbardziej mnie zaskakuje we Włoszech jest otwartość. w sensie – brak tajemnic. każdy natychmiast poznaje mnie ze swoją całą rodziną, opowiada swoje historie. to może być też syndrom – spotkania w pociągu – kiedy wiadomo, że tej osoby nigdy się już nie spotka – więc ludzie doczepiają Ci się do rękawa i opowiadają z przejęciem swoje losy. może po prostu południowa mentalność? w odróżnieniu od zagadkowych, smętnych twarzy, które znam z innej strony świata – Włoch emanuje zadowoleniem. celebruje każdy promień słońca. Włoch jest dumny z siebie i swojego kraju. widziałam nawet w użyciu : kąpielówki we flagę włoską!

tajemnica. skąd się bierze potrzeba trzymania tajemnicy? może ze strachu. może ktoś wykorzysta jakąś informację kiedy wie o Tobie coś prywatnego? coś trzeba było przeżyć przykrego, doświadczyć zdrady, żeby się potem pilnować. trzymać coś w tajemnicy. ale jakie my mamy tajemnice? jesteśmy tacy sami. chcemy tych samych rzeczy. wszyscy. jak spojrzeć na tłum na ulicy – to każdy chce podobnych rzeczy. piękne jest kiedy się można do tego przyznać. wyśpiewać to. wykrzyczeć. namalować.

zachwyca mnie chłopak idący z kwiatami. przecież sobie ich nie kupił. on się przyznaje do uczucia. to jest olśniewający widok. płakać mi się chce ze wzruszenia.

pewne wydarzenie spowodowało, że przez wiele lat nie umiałam być jak ten chłopak z kwiatami. ale teraz mogę. chcę. obrazy z przytuleniem są moim bukietem kwiatów. nie chcę więcej tajemnic. chcę wyzwolić się ze strachu.

XY ankamierzejewska Sensitive Pink 190-120 cm acrylic on pink

XY ankamierzejewska Sensitive Pink 190-120 cm acrylic on pink

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

« powrót

Strona oparta na WordPress, Copyright by Anka Mierzejewska, design by PB & Anka Mierzejewska