XY - Anka Mierzejewska

teraz

i jak tam Panie w Nowym Yorku ?

30 sie 2019

nie unikam muzeów, a tym bardziej galerii sztuki współczesnych

mam zobaczone to i owo ,

i wniosek mi się nasuwa po obejrzeniu ile się tylko dało do tej pory,

że w Polsce musi być widać mozół,

żeby sztuka się podobała

a w Nowym Yorku im większy odlot tym bardziej się podoba

 

jest oczywiste, że i tam gdzie widać włożoną pracę  i tam gdzie widać muśnięcie anioła

jest niewyobrażalna, codzienna, żmudna robota,

jak mówi Lauren Hill na płycie Unplugged

( w wolnym tłumaczeniu) – po co udajemy, że to wszystko przyszło nam łatwo?

to taka poza – no, zebraliśmy się i zaśpiewaliśmy – i wygląda na to, że brzdąkanie na gitarach

to wszystko czym się zajmujemy – a nikt nie widzi, jak niewolniczą pracą, dzień za dniem

zapracowujemy na te chwile, kiedy dochodzimy …

 

#xyankamierzejewska #mierzejewska #malarstwo #sztuka #artcontemporain #fineart #contemporarypainting #malarstwo #sztuka #paintings

sztuka jest po to, żeby się bawić

 

kategoria - akzsazc, picture, wystawa / Komentarze są wyłączone

KWS – kolejny wielki sukces

25 sie 2019

hej !

oglądałam wczoraj jak powstawała płyta Imagine

nie wszystkie utwory, które stworzył Lennon są na miarę „gelous guy”

myślisz, ze warto zanurzyć się w muzyce 24 h/dobę,

żeby od czasu do czasu powstał taki diament?

#xy #lennon #tomekPiech #ankamierzejewska #malarstwo #sztuka #artcontemporain #kunst #paintings #mierzejewska #art #contemporaryart

XY fot. Tomek Piech

 

 

kategoria - akzsazc / Komentarze są wyłączone

21 sie 2019

koń jaki jest każdy widzi

#xyankamierzejewska #malarstwo #sztuka #artcontemporain #kunst #contemporaryart # sztukawspolczesna #fineart

XY Kon Pipi rebel 190-90 cm akryl na plotnie

kategoria - akzsazc / Komentarze są wyłączone

piękna jest miłość

18 sie 2019

i prezent ślubny

#xy #ankamierzejewska #contemporarypainting #artcontemporain #kunst #kiss #painting

dla Kasi i Pierre

 

kategoria - akzsazc / Komentarze są wyłączone

najważniejszy jest sam rozwój

17 sie 2019

#xy #xyankamierzejewska #mierzejewska #contemporaryart #art #paintings #kunst #paintings #portrait

XY FaCe 120-120 cm

szorując farbę z szafek, widząc, że znowu zachlapałam album Antonio Tapies’a, który zdobyłam w Barcelonie ( z każdej podroży przywożę jakąś rewelacyjną publikację ze sztuką ) i niestety zdarzyło mi się niechcący tak niefortunnie przejść koło świetnego obrazu, ze sama go sobie zniszczyłam, więc podsumowując te rzeczy, wychodzi na to, że nie szanuję tego, co wydaje się być celem – w szczególności bolesna jest sprawa straconego obrazu – a więc co jest ważne? po co ten cały astronomiczny wysiłek?

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

a może to samo malowanie jest najważniejsze – może celem jest proces, przekroczenie następnej granicy strachu i postawienie stopy – w tym wypadku – pędzla, na dziewiczym terenie – płótna

to, że ten obraz powstał

to, że się sama przekroczyłam

to, że nie ośmieliłabym się rok temu, a teraz to się dzieje

i tylko to bicie własnych rekordów jest celem – życiowym

a Ty jaki masz cel ?

 

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

140-100 cm

16 sie 2019

	#xy #xyankamierzejewska #malarstwo #sztuka #kunst #contemporaryart #conceptualart #contemporarypainting #artcontemporain

XY FaCe 7 my oy 140 100 cm

kategoria - akzsazc, Bez kategorii / Komentarze są wyłączone

wyluzowany skater

14 sie 2019

#xyankamierzejewska #xy #ankamierzejewska #mierzejewska #malarstwo #sztuka #painting #kunst #artcontemporain # contemporarypainting # contemoporaryart

XY latanie 120-190 cm

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

6 potrzeba człowieka – dzielenia się, dawania

12 sie 2019

dzisiaj powracam  do serii, której forma skrystalizowała się po poznaniu nauk trenera Toniego Robbinsa. jego kilku minutowy pokaz można zobaczyć na youtub’ie. Robbins upraszcza instrukcję obsługi człowieka i radzi zdanie sobie sprawy, co nami powoduje. dlaczego robimy to co robimy. pokazuje 6 głównych, podstawowych potrzeb człowieka, którymi każdy z nas się kieruje. najwyżej ceni potrzebę dzielenia się, dawania. dzisiaj pokazuję obraz „6 potrzeba – dawania” 120-190 cm

a zdjęcia zrealizowane były w Pracowni Projektowej Plan we Wrocławiu

#xy #xyankamierzejewska #painting #art #artcontemporain #kunst #giving #tonyrobbins

XY giving 120-190 cm acrylic canvas

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

dzięki za pozytywną wiązkę energii Dafoe!

2 sie 2019

#malarstwo #sztuka #artcontemporain #kunst #obrazy #painting #contemporarypaintngs #mierzejewska #xy #xyankamierzejewska

męski punkt widzenia 130-130 cm

przyjeżdżam, gotowa malować od nowa, a tu nagle – wolny bilet na „Tommasa” w nh – bitwa – poczucie winy – o 10.15 pójść do kina? –  czy to nie jest inspiracja nie – do – przecenienia – zobaczyć Dafoe ?

 

z tej zabójczej huśtawki wyrzuciło mnie wprost w ramiona Willem’a, uwikłanego w życie mężczyzny. chyba pierwszy raz tak bardzo odczułam, że film jest cały pokazany z męskiego punktu widzenia. ostatnio widziałam mnóstwo filmów tworzonych z kobiecym sercem, jak „Roma”, „Mustang” i kilka innych ( jak przypomnę sobie tytuły to uzupełnię ). filmy Eastwooda odczuwam, jako naprawdę męskie. ale ” Tommaso” jest jeszcze innym typem. nie ma tu żadnej akcji. jest męskie rozumowanie, postrzeganie. kobiece zachowanie jest dla niego totalnie niezrozumiałe. Tommasowa agresja wypływa z bezsilności, bo kocha, ale kompletnie nie wie, o co kobiecie chodzi. jak powszechnie wiadomo, większość ludzi, i  w tym Tommas, winę widzi na zewnątrz siebie. zawsze to źdźbło w oku bliźniego.

 

Dafoe jest w tym filmie genialny. jest i żyje na ekranie. jest Tommasem.

 

w nieznośnie wlokącym się filmie, nudnym do obłędu, rozbłyskują momenty złotych myśli. może tak wszystkie życia wyglądają? jest rozmowa z facetem, który Tommasa podwozi i uświadamia mu, że jego życie składa się w większości ze złości. i że można swoją energię inaczej spożytkować. można ją inaczej ukierunkować.

 

jest myśl, którą snuje w metrze, że ludzki umysł ma tendencje do zawieszania się na jakiejś idei i przyjmowania ją za pewnik – np. „Włosi są piękni”  i tak się na tym zafiksuję, że już nie umiem wyjść z tego i myślę, że ta „prawda” jest tożsama ze mną.

 

jest chłopak, który mówi, że jak idzie na spotkanie AA to się nad sobą użala, że wszyscy siedzą sobie teraz w piątek wieczór w pubie, z kuflem piwa w ręku, przerzucają się żarcikami, a on biedny musi wlec się na spotkanie, gdzie będzie wysłuchiwał monologów innych ludzi, ale zdał sobie właśnie sprawę, że jego przyszła żona dostała przerzutów i że ona walczy  z jakimś złem, które przyszło na nią z zewnątrz, a on truciznę sam wybrał i sam ją sobie leje w żyłę.  i że te spotkania są właściwie błogosławieństwem, i że widzi swoje problemy jako blade w porównaniu z jej chorobą.  i jakim szczęściem jest być trzeźwym.

 

jest mowa o kreatywności, że kiedy jesteś na maksa zaangażowany, skoncentrowany, a przy tym umiesz sobie odpuścić i po prostu jesteś na 100 % w danej chwili to jesteś kreatywny. to, co tworzysz jest prawdziwe.

 

jest jeszcze monolog Tommasa o córce, którą opuścił, bo był zajęty ważnymi sprawami, czyli piciem.  i jak ją to musiało zniszczyć na cale życie.  i jak ta trucizna, którą siebie aplikował, zatruwała też jego dzieci.

 

a wszystko dzieje się w Rzymie. brzydkim. nie-romantycznym. współczesnym. z blokami. samochodami, i wszystkimi zwyczajnościami każdego dużego miasta.

 

nie wiem, czy ta relacja zachęciła Cię drogi Czytelniku,  do zobaczenia Dafoe w roli Tommasa?

 

ja chciałabym mieć ten film na płycie w domu.

 

idę pracować.  dzięki Dafoe!

 

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

ciało w dwudziestympierwszym wieku

1 lip 2019

nie wiem, czy to jest śmieszne – ale mam wrażenie, że nadal obowiązuje jakiś strach przed CIAŁEM. ciało jest nadal taboo. opublikowałam na fb kilka zdjęć z galerii, z wystaw, zdjęć dzieł sztuki i na jednym z nich była kobieta z cyckami – naga do po pasa, na innym kobieta ubrana, ale z kilkoma nożami wbitymi w plecy – zgadnij, które zdjęcie zostało usunięte przez administratorów fb?

moralność to dobra rzecz – szkoda tylko, że jej przestrzeganie dla wielu ludzi ogranicza się do ścigania i piętnowania wszystkiego, co związane jest z seksualnością – inne „grzechy” są puszczane płazem – piszę to patrząc przez pryzmat wstrząsającego filmu, o sprzedaży dzieci „nieślubnych”. akcja toczy się w Anglii przedwojennej.  dzieci były zabierane przemocą mamom i odsprzedawane bogatym nabywcom.  w moim odczuciu rozdzielenie dziecka od mamy, od rodziców, jest jedną z najgorszych zbrodni jaką można zrobić.

ale okazuje się, że tak jak wtedy wypaczone zasady piętnowały tylko sex przed ślubem, a w tym samym czasie pełne przyzwolenie społeczne miało ubezwłasnowolnienie dziewczyny, która nie miała pieniędzy, a zachodziła w ciążę, tak teraz, na przykładzie głupiej cenzury – widać, że w głowach za dużo się nie zmieniło.

przeczytałam ostatnio takie zdanie ” tak wielu ludzi wstydzi się swojego ciała, a tak niewielu swojego umysłu”.

#artcontemporain #xyankamierzejewska #malarstwo #fotografia #paryz #paris #paintings #contemporaryart

fot XY Gallery Yvon Lambert Paris

 

#artcontemporain #xyankamierzejewska #malarstwo #fotografia #paryz #paris #paintings #contemporaryart

fot XY Vallois Gallery Paris

 

kategoria - akzsazc, picture, wystawa / Komentarze są wyłączone

« powrót

Strona oparta na WordPress, Copyright by Anka Mierzejewska, design by PB & Anka Mierzejewska