XY - Anka Mierzejewska

teraz

ciało w dwudziestympierwszym wieku

1 lip 2019

nie wiem, czy to jest śmieszne – ale mam wrażenie, że nadal obowiązuje jakiś strach przed CIAŁEM. ciało jest nadal taboo. opublikowałam na fb kilka zdjęć z galerii, z wystaw, zdjęć dzieł sztuki i na jednym z nich była kobieta z cyckami – naga do po pasa, na innym kobieta ubrana, ale z kilkoma nożami wbitymi w plecy – zgadnij, które zdjęcie zostało usunięte przez administratorów fb?

moralność to dobra rzecz – szkoda tylko, że jej przestrzeganie dla wielu ludzi ogranicza się do ścigania i piętnowania wszystkiego, co związane jest z seksualnością – inne „grzechy” są puszczane płazem – piszę to patrząc przez pryzmat wstrząsającego filmu, o sprzedaży dzieci „nieślubnych”. akcja toczy się w Anglii przedwojennej.  dzieci były zabierane przemocą mamom i odsprzedawane bogatym nabywcom.  w moim odczuciu rozdzielenie dziecka od mamy, od rodziców, jest jedną z najgorszych zbrodni jaką można zrobić.

ale okazuje się, że tak jak wtedy wypaczone zasady piętnowały tylko sex przed ślubem, a w tym samym czasie pełne przyzwolenie społeczne miało ubezwłasnowolnienie dziewczyny, która nie miała pieniędzy, a zachodziła w ciążę, tak teraz, na przykładzie głupiej cenzury – widać, że w głowach za dużo się nie zmieniło.

przeczytałam ostatnio takie zdanie ” tak wielu ludzi wstydzi się swojego ciała, a tak niewielu swojego umysłu”.

#artcontemporain #xyankamierzejewska #malarstwo #fotografia #paryz #paris #paintings #contemporaryart

fot XY Gallery Yvon Lambert Paris

 

#artcontemporain #xyankamierzejewska #malarstwo #fotografia #paryz #paris #paintings #contemporaryart

fot XY Vallois Gallery Paris

 

kategoria - akzsazc, picture, wystawa / Komentarze są wyłączone

czasami widać tylko fragmenty a tak się chce zrozumieć całość

18 cze 2019

#xyankamierzejewska #malarstwo #sztuka #painting #fineart

kategoria - akzsazc / Komentarze są wyłączone

to co powiesz, może zmienić świat

17 cze 2019

wernisaż

rozmowa o przemocy

że ona była i jest

ale czy musi być ?

że przemoc jest też słowna

nie tylko mężczyźni mają wyłączność na przemoc

taka pani, może trajkotać nad głową, tak oceniać, tak niszczyć, tak wyzywać, że aż się chce temu zaradzić

od czego można zacząć?

od siebie wyłącznie

nie oceniać – to dogmat

a wiem to, bo mam wielką ochotę oceniać i zawsze jak się za to wezmę, wiem, że komuś może być przykro, a po co robić przykrość człowiekowi?

więc dla przypomnienia : jest książka faceta nazwiskiem Marshall B. Rosenberg   „To co powiesz, może zmienić świat”,

z której można się nauczyć jak mówić

lepiej zamilknąć dopóki się jej nie przeczyta i nie wdroży

oto wyciąg z tej książki, który zrobiłam dla siebie, ale udostępniam, dla tych, którzy też lubią się uczyć:

Marshall B. Rosenberg opracował system skutecznego porozumiewania się bez przemocy. 

Większość rozmów wynika z niezaspokojenia naszych potrzeb.

Zwracamy się do innych, żeby powiedzieć im o naszych potrzebach.

Słuchamy innych, aby zrozumieć ich potrzeby.

Ludzie, z którymi się stykamy nie mają obowiązku zaspokajać naszych potrzeb. Mogą, i wtedy może być nam lepiej, ale nie muszą. Podobnie jak my nie musimy zaspokajać ich potrzeb. To my mamy dbać o nasze potrzeby. Próbując wzajemnie się zrozumieć, możemy sprawić, by życie było przyjemniejsze.
Możemy tak się do siebie zwracać, alby obaj rozmówcy czuli się dobrze.

Jak to zrobić?

Rosenberg pokazuje 5 kroków. Jeżeli będziemy szanować drugą osobę, nie oceniać i nie stawiać diagnoz z góry, wyrażać jasno swoje uczucia, potrzeby i prośby to nasze relacje i rozmowy będą satysfakcjonujące. Nasze życie stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze.

+ TAK: Szanując drugiego człowieka, uznajemy, że na przykład ma prawo mieć taki porządek w swoim pokoju jaki mu się podoba. 

- NIE: Z góry zakładamy, że tylko ja wiem, jak ma wyglądać w pokoju córki i syna i zmuszę ich wszystkimi metodami do tego, żeby podporządkowali się mojej wizji.

1. krok: OPIS SYTUACJI: zaczynamy każdą rozmowę od opisania sytuacji – bez oceniania, bez stawiania diagnoz, bez epitetów, z dobrym nastawieniem do rozmówcy, z otwartością na jego potrzeby i prośby.

# Odpowiadamy po prostu na pytanie: „co obserwujemy”.

(w książce Marshalla jest przykład ze sprzątaniem – ciągnę go do końca )

+ TAK; „Są brudne naczynia w zlewie. ”

- NIE: „ Jesteś leniwa / jesteś brudasem / Jesteś niewdzięczny / Ja sama muszę harować / Nikt mi nie pomaga” – to są oceny i diagnozy – jeżeli tak zaczniemy rozmowę – druga osoba poczuje się oceniana i atakowana – przejdzie do kontrataku, zamknie się na nasz komunikat i nie osiągniemy porozumienia.

= przykład: – zamiast – jesteś leniwa – ( ocena ) mówimy: jest 5 pm. twój pokój jest w takim samym stanie jak był kiedy wychodziłam do pracy.

2. krok : UCZUCIA: Mówimy, o tym co czujemy w opisanej sytuacji.

# Odpowiadamy na pytanie: „… kiedy robisz to co robisz czuję…”

+ TAK: „ Kiedy w naszym domu jest bałagan, czuję się źle / zirytowana / rozdrażniona / smutna”.

- NIE: „ Jesteś bałaganiarzem / czuję się niezrozumiana / wykorzystywana / manipulowana / czuję,  że nie powinnaś mnie zostawiać z całą pracą domową” – to są analizy lub oceny, które w naszym rozmówcy wzbudzają tylko agresję i niechęć.

- NIE : „Kiedy nie sprzątasz swojego pokoju ranisz mnie” – to manipulacja, wykorzystująca poczucie winy.

+ TAK: „ Kiedy nie sprzątasz swojego pokoju, jest brudno i czuję zażenowanie.”

= nie jesteśmy przyzwyczajeni do nazywania uczuć i do mówienia o uczuciach, więc poniżej przykładowa lista uczuć, która pomoże nam nazwać co czujemy:

* uczucia: kiedy nasze potrzeby są zaspokojone: zdumienie, radość, bezpieczeństwo, poruszenie, ufność, optymizm, entuzjazm, duma, przypływ energii, ulga, spełnienie, ożywienie, zadowolenie, zdziwienie, nadzieja, wdzięczność, natchnienie, wzruszenie, zaintrygowanie, zaufanie.

* uczucia , kiedy nasze potrzeby nie są zaspokojone: złość, rozpacz, rozdrażnienie, niecierpliwość, zmartwienie, irytacja, dezorientacja, samotność, rozczarowanie, zdenerwowanie, zniechęcenie, przytłoczenie, zaniepokojenie, zakłopotanie, zażenowanie, niechęć, frustracja, smutek, bezradność, skrępowanie.

*uznajmy, że każdy jest odpowiedzialny za własne uczucia.

*przyczyną naszych uczuć nie jest zachowanie innych ludzi tyko nasze potrzeby – niezaspokojone potrzeby.

3. krok: POTRZEBY: jaką mam potrzebę? Rozpoznaj jakie potrzeby tworzą twoje uczucia.

# Odpowiadamy na pytanie: „czuję się tak jak się czuję ponieważ potrzebuję …”

- NIE: „ Jestem wykorzystywana przez wszystkich”

+ TAK : „Mam potrzebę ładu i porządku i mam potrzebę, żebyś mnie wspierał w pracach domowych”.

wszystko co robimy, robimy z jakichś powodów. Jakie to są powody?

jakie nasze potrzeby nie zostały zaspokojone, że zaczynamy rozmowę?

4. Krok: PROŚBA : konkretna; sprecyzowana: przedstawiona przy użyciu języka pozytywnego działania; z wiarą w dobre intencje rozmówcy:

*prośba to nie żądanie

# Odpowiadamy na pytanie: „co może zrobić druga osoba, abyśmy poczuli się lepiej?”

Mówimy: …” chciałabym, żebyś ty…”

- NIE: „Posprzątaj ten pokój, bo pożałujesz”,

+ TAK: „Proszę, zaściel łózko i wrzuć rzeczy do pralki”.

*zawsze mamy wybór i dajemy wybór drugiej osobie.

5. Empatia: jak słyszeć uczucia i potrzeby innych niezależnie od tego jak je komunikują. Spróbuj zrozumieć, co stoi za komunikatem drugiej osoby i upewnij się, czy się nie mylisz:

# Opisujemy: ”Czy mówisz o tym: / że czujesz …. / że twoja potrzeba …”

* przeprosiny należą do języka przemocy. Zakładają błąd: to twoja wina, musisz więc żałować, że jesteś straszną osobą , z powodu tego co zrobiłeś” – kiedy zgadzasz się, że jesteś straszną osobą i kiedy wystarczająco żałujesz, możesz otrzymać przebaczenie. „przepraszam” to część tej gry.

* nie umiemy mówić o naszych uczuciach i wyrażać naszych potrzeb. Inni też tego nie umieją. Możemy starać się to zmienić i pomóc innym.

* często, kiedy ktoś robi coś, co nam się nie podoba, myślimy o nim „wróg”. Ten obraz wroga, który w sobie pogłębiamy za każdym razem, kiedy myślimy o tej osobie, blokuje naszą umiejętność zobaczenie w niej człowieka, który ma uczucia i potrzeby. Być może ta osoba, z powodu nie zaspokojenia którejś z jego potrzeb, robi to co nam się nie podoba. Jeżeli spojrzymy na tego człowieka bez uprzedzeń, możemy dostrzec jego potrzeby, a kiedy o tym z nim porozmawiamy, jak je można inaczej zaspokoić, damy mu szansę na zmianę. Oceniając go i każąc nie dotrzemy do przyczyny jego zachowania i problem będzie się pogłębiał.

* … nawet kiedy mylimy się, ale szczerze staramy się zrozumieć uczucia i potrzeby drugiego człowieka, pokazujemy mu, że troszczymy się o jego uczucia i potrzeby i zaczyna się porozumienie”

*Człowiek nie utkał sieci życia, człowiek jest w niej jedynie nitką. Cokolwiek robi tej sieci, robi to sobie. Wszystkie rzeczy się łączą” Chief Seattle

* pokój wymaga czegoś bardziej skomplikowanego niż zemsta czy nadstawianie drugiego policzka – wymaga empatycznego kontaktu z lękami i niezaspokojonymi potrzebami (które dostarczają impetu do atakowania ludzi)”

* kiedy ludzie mają kontakt ze swoimi potrzebami, nie odczuwają złości, która sprawia, że chcą ukarać innych. Dokonajmy oceny naszych potrzeb: czy są one zaspokojone czy nie? Bez „udawania się do głowy” i robienia wrogów i złoczyńców z ludzi, którzy naszych potrzeb nie zaspokajają.

*” kiedy ludzie nawiązują kontakt z potrzebami, które kryją się za złością, frustracją i przemocą, zaczynają żyć w innym świecie… opisanym przez Rumiego , trzynastowiecznego sufickiego mistyka i poetę: poza kategoriami czynów dobrych i złych jest pole: tam się spotkamy.”

* potrzebujemy uwolnić się od wizerunku wroga”

*” nawiąż empatyczny kontakt z cierpieniem drugiej osoby”

*”kiedy ludzie czują się zrozumiani łatwiej im jest otworzyć się na inne możliwości”

*postęp jest niemożliwy bez zmian, a ci, którzy nie potrafią zmienić swojego sposobu myślenia, nie potrafią zmienić niczego” George Bernard Shaw

 

kategoria - akzsazc / Komentarze są wyłączone

nie zawstydzisz jej

6 cze 2019

_ Ty jsteś Sarenką – powiedział

co jest w Sarence takiego?

może niewinność

może delikatność

może płochliwość

może niepewność

może młodość

może ważność

może kruchość

może cienkie nóżki

może ludzka dusza

#obrazy #XY #ankamierzejewska #kunst #artcontemporain #contemporarypainting #fineart #art # malarstwo #sztuka

nie da się zawstydzić

 

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

o czym myślisz ? co czujesz ?

30 maj 2019

cały pierwszy rok, kiedy ktoś zadawał mi to pytanie – co czujesz ? – nie umiałam odpowiedzieć. lawirowałam. wiedziałam co myślę. wiedziałam co robię. jaki jest plan. jaką mam nieskończenie długą listę: co mam robić i nieskończoną ilość opcji: ” a co jeżeli”, plany b,c,d itd .

ale to pytanie : co czujesz ?

nikt mnie nie przygotował na takie pytanie. czy ktoś Ciebie przygotował?

a jeżeli to prawda, że myśli się sercem?

#XY #anka #mierzejewska #malarstwo #sztuka # contemporaryart #contemporarypaintings #artcontemporain #kunst #paintings #fineart #artlover

XY autoportret z widokiem na morze 80-80 cm / 31,49-31,49 inch/

#XY #anka #mierzejewska #malarstwo #sztuka # contemporaryart #contemporarypaintings #artcontemporain #kunst #paintings #fineart #artlover

XY autoportret detal

#XY #anka #mierzejewska #malarstwo #sztuka # contemporaryart #contemporarypaintings #artcontemporain #kunst #paintings #fineart #artlover

XY autoportret detal

#XY #anka #mierzejewska #malarstwo #sztuka # contemporaryart #contemporarypaintings #artcontemporain #kunst #paintings #fineart #artlover

XY autoportret detal

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

eternity

29 maj 2019

człowiek bardzo się przejmuje bieżącymi sprawami, dopóki nie zda sobie sprawy, że nic nie jest tym, czym się wydaje, ze to są tylko zadania, które mają nas nauczyć jak kochać

#XY #anka #mierzejewska #eternity #contemporarypainting #contemporaryart #artcontemporain #kunst #painting #fineart #fineartgallery #artiststudio

XY eternity 80-80 cm

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

nyc

28 maj 2019

Nowy York – legendarne centrum świata sztuki – pojechałam tam zweryfikować moje wyobrażenia z rzeczywistością.

 

Szkoda mi było czasu na „zabytki” – nie zobaczyłam nic z żelaznych punktów programu – nie wjechałam na żadne punkty widokowe typu top of the rock, nie przeszłam się Brooklyn Bridge, nie weszłam do żadnej stacji metra, nie zjadłam legendarnego bajgla, nie zwiedziłam Macy’s ani Saks, oglądałam „tylko” galerie.

 

Galerie są przeróżne, i żeby je poznać wszystkie ( 1500 ) trzeba by mieć chyba rok. Wspaniałe było to, że prywatne galerie robią wystawy Basquiata, de Kooniga, Picassa, Stelli, czy Joan Mitchell, czyli możesz zobaczyć w ciągu jednego dnia dzieła, których nie możesz w ciągu życia zobaczyć tutaj.  Z drugiej strony wiem, jak świetne rzeczy tworzą wrocławscy artyści, o których nawet wrocławianie nic nie wiedzą.

 

W NY zachwyciłam się tym, że zieleń jest traktowana jak świętość. Teraz, kiedy w Wiesbaden każde drzewo jest policzone, a w Hiroshim’ie trawinki sadzi się nawet między torami tramwajów, w tym samym czasie we Wrocławiu, na moich oczach wyrżnięto drzewo wprost pod moim oknem, które dawało cień i ochronę od spalin, zmniejszało temperaturę w upalne dni,  już nie wspomnę, że dostarczało tlenu – i nic nie mogłam na to poradzić – bo większość podpisała się „za”.

Te miejsca, gdzie rośnie coś zielonego są droższe, niż te oddalone od parków – to logiczne.

 

W NY na śmietnikach jest napisane – dbajmy o czystość naszej wspólnoty – czyli miasto jest wspólnotą !

 

W NY rowerzyści i piesi mogą przejeżdżać na czerwonym świetle i nawet pod prąd, co rozładowuje korki. Rowerzysta jest dobrem, i powinien być nadzwyczajnie traktowany, bo zmniejsza ilość spalin i ilość chorych zapychających kolejki w ośrodkach zdrowia.

 

Zachwyciły mnie twarze ludzi – różnorodność – 192 narodowości i przepiękne mieszanki ras. Nie ośmielam się jednak robić ludziom zdjęć bez pozwolenia – a chciałabym.

 

Pokazuję teraz jak w garażu można stworzyć piękną przestrzeń na prezentację sztuki:

Wystawa Josh’a Smith’a w David Zwinger Gallery

i w tej samej galerii pokaz prac mojej ukochanej artystki Joan Mitchell

 

fot XY David Zwiner Gallery

fot XY David Zwiner Gallery

#XY #mierzejewska #anka #joshsmith #david zwinergallery #davidzwiner #fineart #contemporarypainting #conemporaryfineart #artgallery #nyc #nycartgallery

fot XY, Josh Smith exhibition at David Zwiner Gallery

#XY #mierzejewska #anka #joshsmith #david zwinergallery #davidzwiner #fineart #contemporarypainting #conemporaryfineart #artgallery #nyc #nycartgallery

XY Joan Mitchel exhibition at David Zwiner Gallery

kategoria - akzsazc, picture, wystawa / Komentarze są wyłączone

czym zajmuje się artysta 4

9 maj 2019

#XY #anka #mierzejewska #malarstwo #sztuka #obrazy #artcontemporain #contemporarypainting #pantings #modernart

XY czym zajmuje się artysta

kategoria - akzsazc, picture / Komentarze są wyłączone

czym się zajmuje artysta 3

8 maj 2019

	#XY #anka #mierzejewska #art #artcontemporain #contemporarypainting #painting #sztuka #malarstwo #obrazy #modernart

XY potrzeba bycia w relacji - przyjazn 2 razy 100-190 cm

dlaczego malowanie jest takie wyczerpujące?

bo podejmujesz milion decyzji

i za wszystkie firmujesz swoim nazwiskiem

za wszystkie płacisz życiem

kategoria - akzsazc, picture, wystawa / Komentarze są wyłączone

czym zajmuje się artysta 2

7 maj 2019

#XY #anka #mierzejewska #fineart #artcontemporain #contemporarypainting #paintings #obrazy #malarstwo #sztuka

XY druga potrzeba człowieka BYCIA W RELACJI przyjaźń 100-190 cm seria I am just ready to be me

 

kategoria - akzsazc, picture, wystawa / Komentarze są wyłączone

« powrót

Strona oparta na WordPress, Copyright by Anka Mierzejewska, design by PB & Anka Mierzejewska