XY - Anka Mierzejewska

teraz

4 razy malowałam z Alex obrazy

31 mar 2013

wstęp taki jak wpis poniżej… Alex Urban  kobieta, której prace zobaczyłam pierwszy raz w katalogu konkursu Gepperta, kobieta, która ma swoje malarstwo, ma swój świat, jest magnetyzująca, zachwyca mnie – Alex na facebooku pokazała zdjęcie swoich nóg we wrotkach – stylizowanych na lata 50te a’la „Greace” z Travoltą – koniecznie musiałam ją namalować

kategoria - Bez kategorii / Komentarze są wyłączone

z cheerleaderką w mini

30 mar 2013

wstęp taki jak wpis poniżej… Kasia Kmita to czysta radość istnienia – to intuicja i kobiecość – Kasia umie cieszyć się życiem – mimo że rzeczywistość wbija w oczy ziarnka pisaku, Kasia dzisiaj 20 latach po studiach - realizuje zachwycające wycinanki – jej oryginalny pomysł, jej wibrujące kolory, jej delikatne i precyzyjne cięcia, to motyle, które emanują radością – Kasię namalowałam ze zdjęcia z balu, na którym była cheerleaderką w mini spódniczce z różowo turkusowymi pomponami – a jej mężczyzna – Tomek – Michaelem Jordanem – koszykarzem – wszedł w rolę przemalowując się na czarno pastą do butów

kategoria - wystawa / Komentarze są wyłączone

20 lat temu napisałam :

29 mar 2013

o Małgosi ET BER Warlikowskiej, gościu honorowym wystawy ” dobry malarz to sławny malarz”, wstęp taki jak 2 wpisy poniżej ; dzisiaj przed Państwem :

ET BER

ET BER jest nie z tej bajki. Czarne skośne oczy, czarne proste włosy przełamane i związane po japońsku. Zdradzają ją ręce.

Piękny kształt dłoni, długie szczupłe palce, kształtne wąskie paznokcie, skóra jak pergamin, zalewana rozpuszczalnikami, ścierana kamyczkami gliny……….ET BER pewnie, delikatnie zanurza ręce w masie. Glina słucha. Mistrzostwo. Z brązowej bryi powstaje pierwszy człowiek… dzieciaczki, które okazują się być kolczykami na uszach olbrzymki. Mięsista dupa, sterczący ogon, wytrzeszczone oczy, ręce ,brzuchy, pępki…człowieki i od razu poznajesz rekę ET BER ….

ET BER – tylko ją zapamiętałam.

ET BER ma wędkę. Róże i pomarańcze.

Na kiju dyndają złote marchewki. Marchewki po horyzont. Sypie się złoty pyl na tłum studentów.

Wiruje wędka. ET BER zaczyna. Nagle cisza. Głos się trzęsie i trzęsą się ręce, z nerwów, z przejęcia, z zaangażowania = ona się cała oddała, ona jest wędką, marchewką, złotem, który rozdaje szerokim gestem.

ET BER rzeźbi u siebie w pracowni. Z rękami zatopionymi w pracy. A wokół kręci się świat; glina na gazetach, pomarańczowa z desek podłoga, sufit z plafonem niedomalowanej wałkiem białej farby, na ścianie ukrzyżowny obraz rozpięty takerem, na biurku szkice, pomysły do grafik, oprawione grafiki, ramy, farby, miliony magazynów kolorowych o sztuce…sztuka pcha się na ceramikę…

Fabryka twórczości. Kosmiczna energia! ET BER w szale twórczym. ET BER na grafice przy prasie. ET BER w promieniach śmiechu. ET BER w blasku swoich setek wystaw. ET BER sól wrocławskiej ziemi. ET BER na ścieżce do gwiazd. ET BER kometa, za którą nie nadążysz Jak to możliwe że w 24 godziny można tyle dokonać – każdego dnia…

Nad drzwiami u Małgosi ET BER wisi mały obrazek – konik, piesek, cholera wie – zwierzątko, namalowane z taką swobodą – że przychodziłam tam popatrzyć na nie, żeby dodać sobie odwagi – tak trzeba malować – to jest to!

Małgosi ET BER wystawa w Muzeum ASP – grafiki – pasy w pionach i poziomach parami i po trzy, cztery – orgia kolorów! rozmach! ale wystawa! ale artysta! tyle wygrac !

W tej kobiecie zaklął Ktoś tysiąc talentów. A ona jest czystą energią, wizją, pracą, determinacją, jasnym celem, i tylko stać przy niej żeby być pierwszym, który ujrzy co stworzyła.

Lola McCola

Małgosia nie pokazuje twarzy – tylko ręce – namalowałam moją interpretację przez nią wybranego zdjęcia – autoportretu

kategoria - wystawa / Komentarze są wyłączone

gwiazda z NY

28 mar 2013

wstep ten sam co w poprzednim wpisie, a dzisiaj przed Państwem gwiazda z NY: Cecily Browngłębokie spojrzenie, młodzieńczy wdzięk, wielka, uśmiechnięta paszcza pełna zębów, dzikie prace, na studiach natknęłam się na jej obraz i strasznie mi się podobał, a potem zobaczyłam jak wygląda i mimo że nie mam już kontaktu z jej malarstwem, ale dla jej urody i seksapilu umieszczam ja w „moich ulubionych”

kategoria - Bez kategorii / Komentarze są wyłączone

jak nie my to kto? jak nie teraz to kiedy? – 11 dni do wystawy ” dobry malarz to słwany malarz”

26 mar 2013

Czy każdy we Wrocławiu wie i rozpoznaje, że oto u nas – teraz – żyje i tworzy kilka kobiet i warto się tym chlubić, że nasz Wrocław jest bogaty ich twórczością :

Małgosi ET BER Warlikowskiej, Kasi Kmity, Alex Urban?

 „Dobry malarz to sławny malarz” to zestawienie ze sobą portretów sławnych malarzy – Warhola, Picassa, de Kooniga, Van Gogha, Grzyba, ze świetnymi malarkami z Wrocławia – Małgosią ET BER Warlikowską, Kasią Kmitą, Alex Urban.

Ich sławy pewnie się nie doczekamy, za to możemy się cieszyć ich twórczością tu i teraz.

Obrazy z serii „Moi Mężczyźni”, którą była pokazywana w Muzeum Śremskim wzbogaciły się o portrety pięknych kobiet, wielkich osobowości w sztuce : artystek, o których twórczości myślę przed snem, ich obrazy mam pod powiekami kiedy zamykam oczy, których postawę i twórczość podziwiam.

( parafrazując Tracy Emin ta wystawa mogłaby być zatytułowana:

wszyscy artyści z którymi spałam” )

  jest to między innymi:

  • Tracy Emin– właścicielka atomowego cyca, oddana sztuce, bezpośrednia i szczera, autorka pracy „wszyscy z którymi kiedykolwiek spałam” – był to namiot z wypisanymi imionami osób, z którymi Emin miała związek, namiot otwarty, zapraszający do środka, autorka dzieła ”Moje łóżko” – postawiła swoje własne łóżko z brudną pościelą, ze śladami krwi i zużytymi prezerwatywami – w galerii, dzisiaj mówi, że już nie śpi z facetami, że temat sex jest poza nią, że teraz interesują ją innego typu związki z ludźmi, oparte na szczerości i zaufaniu – namalowałam jej łóżko

kategoria - wystawa / Komentarze są wyłączone

to jest dobre – tego więcej

25 mar 2013

  co to jest to wspieranie wrocławskiej plastyki?

mówię tylko o plastyce, bo teatry funkcjonują na zupełnie innej zasadzie

 plastyk jest sam ze swoją pracą – taka jest natura tej pracy 

  • genialne jest powieszenie olbrzymiego baneru – plakatu na placu Dominikańskim na budynku zespołu szkół – teraz wisi tam Mikołajek, przedtem Twardowski, pierwszy był Hałas – to nazwiska wrocławskich malarzy – może teraz czas na Kasię Kmitę, Małgosię ET BER Warlikowską, Alex Urban? – to jest promocja wrocławskiej plastyki – pomysł Jerzego Pietraszka – może jest kilka jeszcze innych ścian na taką promocję ( to nie to samo co murale – nie każdy malarz jest graficiarzem )  
  • nazwanie przystanków tramwajowych nazwami instytucji kultury – np. zamiast przystanek Piłsudskiego – przystanek Capitol, przystanek Opera – pomysł Konrada Imieli – to są akurat nazwy intytucji i to muzycznych – można coś z platyki też?
  • stworzenie mapy Wrocławia dostępnej za darmo wszędzie – w każdym lokalu i pubie, w hotelu i hostelu ze wszystkimi aktualnymi wydarzeniami kulturalnymi – w tym co się dzieje w galeriach sztuki ( informatory w 99% piszą o muzyce i koncertach )
  • informacja na portalach internetowych – to się już dzieje – teraz nareszcie młodzi ludzie – wkręceni w uczestnictwo w kulturze – piszą też o wystawach – np. na Wrocław na weekend na wroclaw.pl i artwroc.com
  • Gazeta Wyborcza – dodatek kulturalny jest jedynym miejscem – które pisze o wystawach – wystaw jest 20, miejsca jest na 1 wydarzenie – ten legendarny dodatek jest rodzynkiem – na skalę miasta – chlubnym i godnym naśladowania
  • informacja w telewizorach - wiadomości o nieszczęściach i problemach umysłowych polityków na wszystkich możliwych szczeblach można zastąpic informacją pozytywną - np. o tym, że ktoś coś ładnego zmalował  

kategoria - Bez kategorii / Komentarze są wyłączone

a jutro będzie futro

22 mar 2013

jutro w  ?POCO Galerii + innych galeriach Nadoodrza – noc galerii – 12.00-22.00

+ przybywamy

+ zapraszamy

= spotykamy się

kategoria - Bez kategorii / Komentarze są wyłączone

każda sztuka jest współczesna

21 mar 2013

 = prace, tych którzy dawno rozpadli się w proch _>>> żyją pełną piersią – warto je zobaczyc ——- >>> na żywca ——–> bo to nie jest to samo co w albumie ! teraz w Muzeum Narodowym pełni pasji Niderlandczycy, Hiszpanie, Włosi, Niemcy  :  Cranach Starszy, El Greco, Zurbarán, Van Dyck, Rubens, Tintoretto, Picasso i Miró – faceci, których roznosiła pasja tworzenia – mówią do nas kolorami, krechą, plamą

zaraz nam ich zabiora – bo to tylko czasowe szczęscie – miec ich we Wrocławiu

kategoria - wystawa / Komentarze są wyłączone

słońce świeci coraz szybciej

18 mar 2013

kategoria - Bez kategorii / Komentarze są wyłączone

zamiast butów i torebki

13 mar 2013

dzisiaj zakupy w sklepiku z farbami … ja tez jestem kobietą … wbrew pozorom XY

kategoria - akzsazc / Komentarze są wyłączone

« powrót

Strona oparta na WordPress, Copyright by Anka Mierzejewska, design by PB & Anka Mierzejewska