XY - Anka Mierzejewska

teraz

wolność jest w głowie

24 mar 2020

pate pate patetycz ny na nastrój

co czujesz teraz?

strach jest normalną rzeczą, kiedy wszystko się zmienia w błyskawicznym tempie,

a to jak wyglądało życie tydzień temu, zmieniło się i nigdy nie wróci

huśtawka emocjonalna

która jednak prowadzi

do idei, że przecież zmiany są oczywistością

przypływają nowe pomysły

niech rozkwitają

więc na tej fali

powstał mini film

wstałam rano i zobaczyłam nieziemskie światło w kuchni

ale nie mogłam się poruszać – to znaczy z ogromnym bólem – bo akurat kręgosłup postanowił dać mi znać,

że „zwolnić” dotyczy też mnie,

bo choć wszyscy ( zakładam ) już mają od tygodnia wakacje

ja w szale pracuję i ledwo widzę pod koniec dnia

uziemił mnie

szurając do kuchni z aparatem,

który zrobił się nagle niemiłosiernie ciężki

zrobiłam kilka sekund

to było przedwczoraj

dzisiaj nowe rozporządzenie, od jutra nie można wyjść

doczołgałam się do parku około 17.30

centymetr po centymetrze położyłam kręgosłup na ławce

jakie to szczęście

leżenie w parku to jedno z moich najbardziej luksusowych, ukochanych rozrywek

luksus polega na pozwoleniu sobie na odpływanie

leżąc przeniosłam się do Paryża koło fontanny za Tokyo Palace, do Londynu przed Tate Modern koło brzózek, potem do Syrakuz na wąską uliczkę z knajpkami, z latarenkami , gdzie pachnie ciepłem, latem, oliwą, przyprawami,  do Bari, do smaku najlepszych lodów na ziemi, do szpitala w Wenecji, gdzie karetki to barki, a szpital jest pałacem z holem z 10 metrowym sufitem, do lodowatych tuneli, które tworzą wieżowce Chicago, na hel, gdzie się tęczówki robią białe od światła, odbitego od wody,

ale nigdzie nie czułabym się dzisiaj lepiej  niż w moim parku pod wieczór

https://www.youtube.com/watch?v=4DdFm2Arsjw&list=PLYyQZBVoOeUMRomjEcZJPrZmqIA5A7yHH&index=10&t=0s

kategoria - akzsazc, picture, wro / Komentarze są wyłączone

Kto?

4 mar 2020

Kto kupuje sztukę ?

Hmmm nie ma prostej odpowiedzi. Jednak coś łączy osoby, które mają potrzeby estetyczne. Gen pragnienia przebywania wśród rzeczy pięknych. Docenianie. Umiejętność zauważania. Uważność na wyjątkowe smaki wizualne. Wyłapywanie cudów. Czerpanie przyjemności z doznań wzrokowych. Eliza powiedziała : sztukę kupują freaki, osoby o złożonej osobowości, nietuzinkowi, nie dający się zaszufladkować, poszukiwacze, odkrywcy…. a Ty co sądzisz? jakie masz spostrzeżenia?

We Wrocławiu mamy klub, w którym tacy właśnie wyjątkowi odkrywcy mogą poczuć się zrozumieni – Eklektik Art.

Mieści się na ulicy Czystej 2, w Galerii na Czystej. Od pon do soboty od 12.00 do 18.00 otwarci.

#xy #anka #mierzejewska #contemporary #kupie #paintings #art #kunst #bild #kunsterin #pracoania #eklektik #obrazy #sztuka #malarstwo

XY w Eklektik Art Galeria na Czystej Czysta 2 Wrocław codziennie 12.00 do 18.00

kategoria - picture, wro, wystawa / Komentarze są wyłączone

światło forma i kolor

24 lut 2020

niezwykle oryginalne,  lekkie jak akwarela, rzeźby Pani prof. Małgorzaty Dajewskiej plus Fikidindia / kaktusy/ tworzą doskonałe połączenie form i plam. Kompozycja Moniki Idzikowskiej na otwarciu Eklektik Art w Galerii na Czystej we Wrocławiu.

Tutaj, na zdjęciu widać sytuację na szybko, z ręki zrobionego zdjęcia, w nocy, w pomieszczeniu bez okien… a jak te rzeczy zabrzmią, kiedy prześwietli je poranne słońce ? to dopiero będzie rewelacja !

#xy #malgorzata #Dajewska #eklektik #art #contemporary #artist #otwarcie #wernisaz # painting #fikidindia #kaktusy #wroclaw #galerianaczystej #contemporary #art #gallery

szklane rzeźby prof. Małgorzaty Dajewskiej plus włoska Fikidindia 120-190 cm

 

kategoria - picture, wro, wystawa / Komentarze są wyłączone

Eklektik Art otwarcie

23 lut 2020

VID_21950820_133615_664

kategoria - picture, wro, wystawa / Komentarze są wyłączone

dzisiaj o 20.00 zapraszamy na otwarcie Eklektik Art

21 lut 2020

Eklektik Art to bardzo młoda Roślinka, ale ma mocny, bogaty system korzeniowy.

Tworzą ją ludzie, którzy się rozwijają, są kreatywni i interesuje ich tworzenie.

Raczej nie ma szans, żeby nie było ciekawie.

Jest tylko jeden warunek: trzeba chcieć w tym uczestniczyć.

Umiemy celebrować?

Bawmy się !

#eklektikart #eklektiksession #mierzejewska #anka societygame #xy #anka #mierzejewska #malasrtwo #sztuka #contemporaryart #galerianaczystej #wroclaw #obrazy #malarstwo

XY Society Game in Eklektik Art w Galerii Na Czystej Wrclaw

kategoria - wro, wystawa / Komentarze są wyłączone

bum bum bum bum

19 lut 2020

Szanowni Państwo,

Umówiłam się z Nią na kawę. Rozmawiałyśmy 9 godzin. Nie mogłam się od Niej oderwać. I od Jej wizji. I oto jest: 21 lutego otwarcie klubu wtajemniczonych, zapaleńców, wspaniałych miłośników sztuki – nie tylko współczesnej, nie tylko muzyki Eklektik. To jest nowy gatunek. Stworzenie, które warto poznać osobiście i uczestniczyć w jego rozwoju. Akt narodzin 21 lutego 2020 roku o godzinie 20.00 .
Zapraszam serdecznie w imieniu Moniki Idzikowskiej, artystów i swoim.

kategoria - wro, wystawa / Komentarze są wyłączone

14 14

14 lut 2020

#xy #anka #mierzejewska #paintings #contemporary #art #kunst #bilde #malarstwo #sztuka #pracoania #wroclaw #cybulkiego #artist #kupie

XY STĘŻĘNIE MAGII 100-190 cm

kategoria - picture, wro / Komentarze są wyłączone

otulić się przemiłymi tonami

13 lut 2020

hmmm

jutro Walentynki i co to znaczy? tak po ludzku, po prostu, miło być w towarzystwie drugiego człowieka, który ma dobre intencje,  który lubi siebie i ma czas zauważyć też Ciebie.

teraz w tym wyjątkowym, jedynym czasie naszego życia my akurat spotkaliśmy się, a przecież jest tak wiele osób tuż obok, których nie spotkamy nigdy – tak mówi Kasia.

ps.

pies poniżej – chodzi za mną – i ten materiał – atłasowy – jedwabisty – miły, miękki w dotyku i jak patrzę na niego, aż chce się dotknąć – i teraz się spotkały – biel, złoto i stłumiony róż.

#xy #anka #mierzejewska #paintings #contemporary #art #kunst #bilde #malarstwo #sztuka #pracoania #wroclaw #cybulkiego #artist #kupie

XY SOFT PINK DOG 135-195 cm

 

kategoria - picture, wro / Komentarze są wyłączone

witaj słońce

12 lut 2020

witaj słońce

#xy #anka #mierzejewska #malarstwo #sztuka #contemporary #art #pintings #kunst #pracownia #cybulskiego #wroclaw #artist #studio

XY SKATER 190-100 cm

kategoria - picture, wro / Komentarze są wyłączone

dlaczego ?

5 lut 2020

 • Na wystawę do Ostrawy wybrałam zestaw prac. Ważny  jest kontekst miejsca. Przestrzeń poindustrialana. Po kopalniana. Praca. Znój. Ciężar. Odpowiedzialność. Praca z serca płynąca. Praca, która nadaje sens i chleb. Szczęście i satysfakcję.
 • / Najpierw idą 3 obrazy, na których chłopak zakrywa twarz, odwraca twarz. Choćby nie wiem jak się chował, jego piękno, jego siła są jaskrawo widoczne.  /
 • Kiedy patrzę na górnika, mam wrażenie, że ma napisane na czole : Mam ogromną moc. Mam ogromną moc, którą ukrywam. Mam ogromną moc, ale mi nie wolno się z nią obnosić. Mam ogromną moc, ale nakazana jest pokora. Pokora. Cichość. Pustynia.  Oczekiwanie. Wsłuchiwanie się .  Zrozumienie. Z tego przebywania na pustyni rodzi się mądrość. Nic nie mówić. Mądry człowiek nic nie mówi. Rozpalająca mnie energia pozostaje w ukryciu.
 • / Potem idzie żółta dziewczyna, w postawie supermana/
 • Siła uwalnia się jedynie, kiedy trzeba bronić dzieci, domu, najbliższych,  słabszych, którzy sami nie mogą sobie poradzić.
 • / Teraz idzie dzika, błękitna dziewczyna, z napisem: the power is love/
 • Self – discipline is self-love powiedział Willy Smith. Chwilowa przyjemność, nie może przesłonić mi długofalowego celu, jakim jest dbanie o siebie. Trening ciała, trening charakteru, dyscyplina myśli. To są nasze jedyne, proste, niełatwe zadania na ziemi. Praca. Ciągła praca.
 • / Następne idą obrazy z latającą postacią energetycznego akrobaty /
 • Akrobata na obrazach, to człowiek bez głowy. / To nie znaczy, że nie myśli. Wprost przeciwnie. Każdy kto w sporcie czegoś dokonał, wie ile jest tam strategii, analizy, naukowego podejścia. W każdym aspekcie. Zarządzania energią, planowania żywienia, wiedzy o koncentracji, analizowania działań konkurencji. /  Akrobata biegnie, skacze. Działa. Działa i jest szczęśliwy. Działa mu serce. Działa z serca. Działa sercem.
 • Artysta David Shrigley stworzył, w moim rozumieniu, jak dotąd, najważniejszy obraz naszych czasów : widać tu namalowane serce,  podpisane ” Brain”. Namalował totalne przebudzenie świadomości. Serce ma więcej połączeń nerwowych niż mózg. Serce myśli. Są tacy, którzy na to się oburzą.  Spokojnie. To tylko odkrycia naukowe.
 • / Różowy pionowy akrobata, pt.  ” rekiny umierają , kiedy przestają się poruszać”. /
 • Conor Neill opowiada, jak klasa ceramiki została podzielona na dwie grupy. Jedna miała dostać końcową ocenę za najbardziej dopracowane dzieło, druga za ilość prac na kilogramy, jakie zrobi w semestrze. Najlepsze rzeczy powstały w tej drugiej grupie. W działaniu. W „just do it”  jest skuteczność. Jest kreatywność. Jest radość tworzenia. Są wyniki.
 • / Jasno – żółty akrobata /
 • Hasło zapożyczone z  grafiki profesora Jana Aleksuna – ”  tam gdzie stoję świeci słońce”. U mnie zupełnie inaczej zinterpretowane. Kidy usłyszałam to hasło – pomyślałam : tak ! Mamy wolność. W każdej sekundzie wybieramy. Opowiadamy się za czymś. Wybieram słońce! Stoję w słońcu.
 • Na koniec cytat z Marii Król „ widzieć, nie myśleć” – funkcją ,malarstwa jest jego wizualność. Obraz jest do oglądania. Nasza głowa, nasze serce poradzi sobie – tylko daj mu ( głowie,  sercu) obraz przed oczy – nie potrzebujesz słów, by go opisywać, sterty literatury, żeby go zrozumieć – tylko popatrz, a dalej samo się będzie działo. Przeżyjesz go sam, nic nie trzeba więcej.
 • Czuję się robotnikiem sztuki. Wystawiam się na działanie doświadczeń. Nie szukam ich sztucznie. Nie klasyfikuję. Same przychodzą. Jestem medium. Nie robię szkiców. Nie wymyślam filozofii. Nic nie dopasowuję do idei. Wszystko się samo układa. Muszę malować. Malarstwo jest niezbędne do życia. Ważne. Tak strasznie ważne, że eksploduję, jeśli teraz tego nie namaluję. A reszta zrobi się sama.
 • #neoex #wystawa #Ostrawa #exhibition #Czechy #galeria #sztuki #acrobat #akrobata #pracownia #artysta #wroclaw #obrazy #kupie

  NEOEX wystawa Ostrawa 5 do 21 02 2020 zdjęcie z profilu Galerie Dolu Michal

kategoria - picture, wro, wystawa / Komentarze są wyłączone

« powrót

Strona oparta na WordPress, Copyright by Anka Mierzejewska, design by PB & Anka Mierzejewska