XY - Anka Mierzejewska

teraz

teraz dla intelektualistów

17 sty 2025

Było oprowadzanie tańcem, teraz coś absolutnie wybitnego dla intelektualistów;

.

Gdybym była milionerka natychmiast zrobiłabym tu galerię sztuki współczesnej.

.

I jest! Jest wystawa malarstwa w najlepszej lokalizacji we Wrocławiu. Wystawa nanowszej serii prac, która opowiada o związkach, zmysłowości i czułości.

 

Zajęta/y? Jeżeli masz tylko jedną godzinę na wyjście w tygodniu to teraz warto: zapraszam na karnawałowe, ostanie już oprowadzanie na wystawie MiASTO CiSZY w czwartek 23 stycznia o 18.00

poprowadzi je wybitny teoretyk kultury, kurator wystaw Marek Śnieciński

.

Bulvary. Księcia Witolda 11. Wrocław. Wejście na Moście Pomorskim widać z daleka.

Zapraszamy

.

XY wystawa Marek Śnieciński opowadzanie czwatek 23 stycznia o 18.00 Bulvary super spot dla sztuki we Wroclawiu

XY wystawa Marek Śnieciński opowadzanie czwatek 23 stycznia o 18.00 Bulvary super spot dla sztuki we Wroclawiu

kategoria - Bez kategorii / komentarze »

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu

15 sty 2025

W Muzeum Czterech Kopuł Sztuki Współczesnej
w piatek 10 stcznia odbyło się oprowadzanie - peformace, gdzie widzicie mnie w szlafroku i kapciach.
.
Dlaczego?
.

Kuatorka Anna Chmielarz XY Anka Mierzejewska Pawilon Czterech Koplul Pavilon Four Domes Wroclaw   January 10, 2024

Kuatorka Anna Chmielarz XY Anka Mierzejewska Pawilon Czterech Koplul Pavilon Four Domes Wroclaw January 10, 2024

.

Dwadzieścia lat temu w Paryżu natknęłam się na maleńką artystyczną księgarnię, gdzie po raz pierwszy widziałam tak olbrzymi przekrój albumów o sztuce.

Była tam półka z książkami o Robercie Rauschenbergu. To były czasy kiedy dostęp do informacji w Polsce był ograniczony. Tam odkryłam, ku mojemu zaskoczeniu, że nie tworzył tylko takich prac, które znałam, powszechnie publikowanych, wypromowanych, które tworzą w zbiorowej wyobraźni oczywisty wizerunek tego artysty. Tworzył też zupełnie inne utwory.
.
Słowo „Artysta” oznacza dla mnie: „ciekawy”, „wiecznie głodny”, „zmiana”. Bo tworzenie to jest błądzenie i czasami znajdowanie drogi.
.
W interesie rynku sztuki natomiast leży zablokowanie całego spektrum prac autora, które dokumentują jego poszukiwania, zmienność nastrojów i różnych okresów, które w sposób oczywisty pokazują autora jako człowieka, „od kuchni”. W interesie rynku jest ciągłe pokazywanie tego samego obrazu, „logo” – tego najważniejszego, najbardziej charakterystycznego dzieła, „dzieła życia”, w którym możemy odnaleźć wszystkie cechy twórczości artysty, które łatwo rozpoznać i celebrować w jednym dziele, czy w jednej serii prac z jego/ jej szczytowego okresu.
.
Dlaczego tak jest?
.
Może dlatego, że człowiek poszukuje bezpieczeństwa.
Patrząc na coś, co jest już „zatwierdzone”, człowiek jest poinformowany na co patrzy, dostaje dzieło z etykietą, opisem i czuje się bezpiecznie. Rynek chce raz na zawsze mieć z głowy dywagacje i nie znosi zaskoczeń. Nie może być inaczej. Ludzie nie nadążają za zmieniającą się, ulotną, wiecznie żywą, ciekawą wszystkiego duszą badacza świata – artysty.

Rynek sztuki chce artystę kontrolować, skatalogować, przypiąć pinezką do tablicy z podpisem np. : abstrakcja, ekspresja, minimalizm. Chcę wiedzieć. I odbiorca, żeby poczuć się pewnie też chce wiedzieć, jak dzieło i artystę umiejscowić w hierarchii dzieł sztuki. Tymczasem sztuka powstaje w chaosie. W przeciwieństwie do rynku, artysta z natury jest kapryśny, niestały, niepewny, nierówny, zaliczający porażki, i wzloty, a także okresy wspaniałych, ekscytujących  flow, kiedy tworzy.
Sztuka nie rządzi się racjonalnymi prawami, którymi można mierzyć wyniki, jak w innych dziedzinach życia. Tu nie ma jednoznacznych reguł. Regułą jest właśnie brak reguł. Dlatego rynek sztuki tak przeraża ludzi, którzy nie umieją żyć bez poczucia bezpieczeństwa. Dlatego rynek sztuki i sztuka to antagonistyczne środowiska.
.
Żeby być artystą trzeba być silnym. Żeby być kolekcjonerem sztuki trzeba być silnym; poradzić sobie z niepewnością.
Ufać sobie, ufać swojej intuicji niezależnie o presji z zewnątrz.

.
Dlatego rynek lubi zajmować się artystami, którzy umarli. Nie mogą już zrobić żadnej wolty. Są pewniakami. Ich etykietowanie powiodło się. Nie mogą się też bronić. Kontrolerzy – poukrywani w machinie rynku sztuki, mają już nad ich dziełami, życiorysami władzę – kontrolują narrację. Poczucie bezpieczeństwa odbiorców zostaje zaspokojone.
.
Wiedząc to wszystko, zdaję sobie sprawę, z oczywistego klinczu tych dwóch światów.
Będąc artystą interesuje mnie obserwowanie, śledzenie życia, włóczenie się, poznawanie ludzi i miejsc, zaglądanie w różne dziury, rozmyślanie i eksperymentowanie.
.
Dlatego, mimo że są pewne cechy, które mogą charakteryzować twórczość jednego artysty, i są prace, które można nazwać „sztandarowymi”, powstają też te inne. Nie wierzę artyście, który maluje to samo całe życie, to byłaby produkcja, nie twórczość. .

Ludzie, którzy kupują sztukę tylko dla inwestycji chcą mieć pewność.
Kolekcjonerzy za to, wybierają prace, które do nich przemawiają. Chodzą po pracowniach i tych naprawdę kręci sztuka.
.
Przez pierwszą część twórczego życia moje serie walczyły; walczyły z rynkiem sztuki o wolność i docenianie artystycznej wypowiedzi. Walczyły o miejsce kobiet w sztuce. Walczyły z depresją.
.
I tak, w 2024 roku, po ponad trzech dekadach pracy, stworzeniu ponad pięćdziesięciu pięciu serii obrazów i prac na papierze, prac zaangażowanych ideowo, cynicznych, prześmiewczych, do kolekcji Muzeum Narodoweo zostaje wybrana praca, która nie ma w sobie cech buntu. 

Moje malarstwo było też opisywane jako ekspresyjne, zdecydowane, minimalistyczne, często w ograniczonej palecie barw, gdzie często kolor płótna jest w wielu miejscach częścią kompozycji obrazu, z mocnym konturem i płaską plamą barwną, gdzie dla mnie mistrzostwem jest malowanie tak dużego formatu, jakby się malowało akwarelę, pełną powietrza, oddechu i tak, żeby namalować obraz za jednym posiedzeniem, nic nie dodawać, nic nie poprawiać.

Do kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu została wybrana praca namalowana laserunkowo ….  a więc nie moje „logo”, praca z prywatnego archiwum, pokazująca kulisy.
.

Został doceniony prywatny wizerunek autora, bez makijażu; takiej „mnie”, która właśnie wstała, wykąpała się i robi sobie pierwszą kawę, malując w szlafroku, a nie ta, która za moment uzbroi się, włoży kostium SPERWOMAN i będzie walczyć. 

.
Dlaczego taki obraz został wybrany?
.
Osiem lat temu wybitna wizjonerka trendów światowych Zuzanna Skalska powiedziała, że przyszedł czas na naturalność, na slow life, że ludzie z wielkich aglomeracji miejskich będą sadzić pomidory na tarasach i balkonach… Widzimy ten trend codziennie, dokładnie tak, jak zapowiedziała. Może wybór obrazu, akrobaty, chłopca, który oderwał się od ziemi i marzy o wolności, jest właśnie docenieniem tej prywatnej twarzy artysty, który chodzi wieloma ścieżkami, a nie publicznie pokazywanej, wykreowanej persony, jej najważniejszego „logo”?

kategoria - Bez kategorii / Komentarze są wyłączone

piątek 16.00 Pawilon 4 Kopuł oglądamy razem wystawę

9 sty 2025

spotkamy się w holu Pawilonu

do zobaczenia

XY Anka Mierzejewska a tte National Musem Pavilon if 4 Domes

XY Anka Mierzejewska a tte National Musem Pavilon if 4 Domes

 

kategoria - Bez kategorii / Komentarze są wyłączone

tak: w ten piątek w Muzeum Czterec Kopuł o 16.00

8 sty 2025

Szanowni Państwo,

Zapraszam na spotkanie w Muzeum Czterech Kopuł we Wrocławiu w ten piątek 10 stycznia o 16.00 – odddam Państwu moje oczy, moje filtry i różowe okulary, przyznam się czego unikam w sztuce, jakie obrazy doprowadzają mnie do szału i mam nadzieję, że dowiem się od Państwa czegoś nowego o sztuce współczesnej. Zapraszam na wspólne przeżycie wystawy ” Kolekcja Otwarta”.

.

Dear Artlovers,

 

I invite you to a meeting at the Four Domes Museum in Wroclaw this Friday, January 10 at 4:00 PM – I will give you my eyes, my filters, rose-tinted glasses, I will admit what I avoid in art, what paintings drive me crazy and I hope I will learn something new about contemporary art from you. I invite you to experience the „Open Collection” exhibition together.

.

XY Muzeum Czterech Kopul Wroclaw 10 01 2025

XY Muzeum Czterech Kopul Wroclaw 10 01 2025 o ktorej 16.00

 

kategoria - Bez kategorii / Komentarze są wyłączone

szczęśliwego Nowego Roku

31 gru 2024

pełna wdzięczności za możliwość rozwoju w tym roku, rzuciłam się na robotę, na płotna, na farby…  przemierzanie w szale, w szale dlatego, żeby przeżyć wszystko, zobaczyć wszystko, poczuć wszystko… przemierzanie w szale Manhattanu, w dół i w górę, na rowerze, pieszo, metrem, w tempie nieludzkim, … chyba lubię się zamęczać, … ale włąśnie to przeskanowanie wszytskiego co tylko mogłam, … dało mi pewność… że tylko malarstwo, że tylko sztuka, że chcę malować, malować, malować, … po przygodach, na których opisanie przyjdzie jeszcze czas, malowałam, mając wrażenie, że jestem w totanej ciszy, że czas nie istnieje, że jeste tylko obraz przede mną i ja, … a dookoła się działy katastrofy i czułąm, jakbym stała w trąbie powietrznej , w samym środku, jest cicho i pusto, z obrazem przed oczyma…. mając tyle słów do powiedzenie, tyle historii, tylu ludzi, których spotkałam, wiem, że nie czas jeszcze, ….

teraz dla mnie jest czas malarstwa, … ale na zewnątrz nie ma jeszcze zrozumienia dla sztuk plastycznych,

….  wierzę, że czas malarstwa nadejdzie kiedy AI, sztuczna intelegencja posiądzie świat i to co jest najwyżeszej jakości dziełem człowieka, a co jest niepowtarzalne i z ludzkiego serca powstałe – będzie wtedy docenione,

.. na razie jest wystawa – to jest wyczyn organizacyjny – moich przyjaciół i grupy ludzi, którzy kochają malarstwo, i postanowili dołożyć się, żeby ten sukces powstał – bo test sukces – w czasach, kiedy nie ma właściwie edukacji platycznej, jest zaledwie garść galerii w mieście tak wspaniałaym jak Wrocław, więc nie ma szeroko rozwiniętej kultury chodzenia na wystawy, a jednak zobaczyło tą ekspozycę mnóstwo ludzi, z niektórymi rozmawiam, … i odwiedzający mają ciekawe spostrzerzenia

…jestem szczęślwiwa, i wycieńczona i szczęśliwa i padam z nóg i szczęśliwa – że tyle dało się zdziałać w tym króciótkim 2024 – malować tak ostro i jeszcze zrobić wystawę  – dziękuję wszystkim za wielkie wsparcie i Wam, którzy się nią interesujecie – jestem zaszczycona i szcżęśliwa

ale zobacz sama/ sam

zapraszam jeszcze do końca stycznia

tak, zmieniam godziny otwarcia – dlatego proszę sprawdź aktualne wpisy na IG : something_wonderful_happens

gdzie są najnowsze wiadomości

zawsze można do mnie zadzonić lub napisać i upewnić się kiedy jest otwarte

szczęśliwego Nowego Roku

jeśli patrzysz na dobry obrraz to reszta się już zawsze ułoży

.

XY Anka Miezejewska Garden Villa Ogrod 50-58 inches = 127 - 147,32 cm  acylic on canvas

Garden Villa Ogrod 50-58 inches = 127 - 147,32 cm acylic on canvas

 

 

kategoria - Bez kategorii / Komentarze są wyłączone

wow! szykujemy dla Was super sobotę – nie chcesz tego stracić!

10 gru 2024

W przestrzeni mojej indywidualnej wystawy SiLENT CiTY pokaże się pop up @synthetic100 100% natural

.

już w tą sobotę 12-20.00
w @Bulvary’ach
ul. Księcia Witolda 1, Wrocław
wejście od Mostu Pomorskiego widać z daleka

.

nie można tego stracić!

.

ps. Katarzyna Łozicka-Matkowska – projektantka mody, autorka kostiumów teatralnych, twórczyni marki Synthetic100%natural. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale malarstwa. Od 2013 tworzy autorską markę odzieży, łączącą sztukę z formą użytkową. Projekty sygnowane metką Synthetic powstają w dwóch cyklicznych kolekcjach każdego roku, towarzyszą im wizerunkowe sesje zdjęciowe, oddające inspiracje i ilustrujące proces twórczy. Marka regularnie tworzy też wydarzenia na żywo, łączące pokazy mody, performance, muzykę i sztuki multimedialne. Ostatnia kolekcja zatytułowana „apeiron” łączyła inspiracje bezkresem wulkanicznego krajobrazu, sesję zdjęciową i wideo zrealizowane na Islandii, oraz pokaz mody z muzyką na żywo, we wrocławskim showroomie Sound Experience.

.

Cooperację poszerzamy o znany nie tylko z przepysznych śniadań @browarstumostow

.

nad całością czuwa PPPlan Jadwiga i Szymon Hanisz

.

dziękuję za tak wspaniałą współpracę

.

MiASTO CiSZY XY Anka Mierzejewska wystawa malarstwa w Bulvary

MiASTO CiSZY XY Anka Mierzejewska wystawa malarstwa w Bulvary

kategoria - Bez kategorii / Komentarze są wyłączone

bulvary day dzisiaj

7 gru 2024

od 10-20 zapraszamy na bulvary day

co konkretnie?

zajrzj prosze na fb na wydarzenie – wiem, że bęą warsztaty, performace, i wystawy – moja wystawa trwa i jest dziś i juutro też otwata

czekam na Was od 10 do 20 dzisiaj

od 12 do 18 jutro

xy malarstwo sztuka wspolczesna obrazyy miezejewska bulvary wroclaw poland

xy miasto ciszy

kategoria - Bez kategorii / Komentarze są wyłączone

już w tą sobotę 30 listopada MiASTO CiSZY zaprasza

28 lis 2024

teoretyk kultury Marek Śnieciński - oprowadzi nas po wystawie
nie będzie to opowiadanie od obrazu do obrazu,
ale raczej wykład - gdzie każdy może się włączyć w rozmowę
z szerokiej perspektywy badacza kultury w przestrzeni wystawy
Kto ma ambicje ciągle się rozwijać, kto jest ciekawy, kto chce się uczyć?
zapraszamy, wstęp wolny
11.15 pierwsze spotkanie
13.10 drugie spotkanie

Bulvary, Księcia Witolda 1, Wrocław, wejście od Mostu Pomorskiego widać z daleka

fot Maks Ernst XY Anka Mierzejewska op up exhibition MiASTO CiSZY Bulvary do koncca styczznia 2024

fot Maks Ernst XY Anka Mierzejewska op up exhibition MiASTO CiSZY Bulvary do koncca styczznia 2024

kategoria - Bez kategorii / Komentarze są wyłączone

wystawa otwarta

28 lis 2024

dziękuję Wam, którzy uczestniczyliście w otwarciu 
ponad 200 osób odwiedziało wstawę w dniu wenisażu
jestem zaszczcona Waszą otwartością na współczense malarstwo, 
i zapaszam do odwiedzania wstawy wielokrotnie. 

Cieszę się też, że moje ulubione Radio RAM patronuje wystawie.
Dziękuję sponsorom Piewszemu Klubowi Sooptimist wee Wrocławiu i Bankowi PKO BP.
XY Anka Mierzejewska pop up exhibition MiASTO CiSZY Bulvary

XY Anka Mierzejewska pop up exhibition MiASTO CiSZY Bulvary

radio RAM patonatem wystawy MiASTO CiSZY Woclaw Anka Mierzejewska

radio RAM patonatem wystawy MiASTO CiSZY Woclaw Anka Mierzejewska

kategoria - Bez kategorii / Komentarze są wyłączone

cieszę się, że Was zobaczę na wystawie MiASTO CiSZY od dzisiaj do 31 stycznia 2025

16 lis 2024

serdecznie zapraszam
w niedzielny wieczór
24 listopada o 18.00
na otwarcie nowej wystawy
„MIASTO CISZY"
w Bulvarach
we Wrocławiu
/wejście od Mostu Pomorskiego przy cukierni/ 

'sztuka wyznacza miejsce spotkania' mówi Marek Śnieciński
wybitny teoretyk sztuki i kultury.

Niech to zdanie otworzy tę wystawę, a Wy dajcie się zaprosić
do oglądania, i tworzenia swoich własnych interpretacji,
które mogą pojawić się poprzez kontakt z obrazami.

Inspirują mnie teraz nowe odkrycia wizjonerów - naukowców
na temat mechanizmów tworzenia relacji, miłości i przyjaźni.
Nawet jeśli nie maluję tego tematu literalnie,
odbitym światłem może są tam zakodowane i dadzą się dostrzec w narracji. 

wystawę można oglądać od 16 listopada do 31 stycznia 2025
wtorek   16-20
środa    12-18
czwartek 16-18
piątek   16-18
sobota   12-20
niedz.   12–18

wstęp wolny czekam na Was



wystawa malarstwo exibition artexibition contemporaryart

XY ankamierzejewska cytat nie wolno stracic z oczu teo co choc wzroku pozbawione powodujejego utrate cytat to jest znje zrodlo 1 XY Anka Mierzejewska June 47,24-74,80 inches 120-190 cm 2024



kategoria - Bez kategorii / Komentarze są wyłączone

« powrót

Strona oparta na WordPress, Copyright by Anka Mierzejewska, design by PB & Anka Mierzejewska