XY - Anka Mierzejewska

teraz

projekt 13 i 19 do stolika Wrocławskiego Kongresu Kultury

1 lut 2020

Kochani : na Wrocławskim Kongresie Kultury będą 4 stoliki – można głosować tylko do końca weekendu na 4  z  22 tematów zgłoszonych : ja głosuję na 13, 19, 15 i 18, bo są konkretne.
nr 13.  leczy dostęp i rozpowszechnianie kultury na wielu poziomach :
nr 13
Projekt Ustawy o odpisaniu zakupów sztuki od podatku :

Podstawą projektu jest przekonanie, że artyści tworzą dobro nie tylko dla siebie, ale całej społeczności, a ich kreatywność jest wartością, którą warto pielęgnować. Oryginalność, ekspresja, nowatorstwo artysty są dobrem kultury, na którym zyskują wszyscy. Marnowanie talentu, potencjału artystów jest ze szkodą dla społeczności. Stworzenie projektu ustawy, pozwalającego na odpisanie od podatku sztuki, ma na celu pobudzenie rynku. Teraz można odpisać od podatku kwoty wydane na cele charytatywne, sprzęt elektroniczny i biurowy, benzynę, koszty reprezentacyjne, szkolenia itp. W naturalny sposób taki sam zapis dotyczący odliczeń na zakup sztuki spowoduje, że będzie bardziej dostępna, co natychmiast pozytywnie odbije się na życiu i twórczości artystów. Artyści, którzy teraz pracują w innych zawodach, marnując talent i czas, żeby swoimi pensjami móc sponsorować twórczość, będą mogli żyć ze sztuki. A sztuka ciągnie do góry całe społeczeństwo. Teraz artysta jest w pozycji petenta, który prosi o stypendium, prosi o dotacje, prosi o pieniądze na projekt. Taka ustawa spowoduje odciążenie państwa od konieczności pomagania artystom. Artysta zyska niezależność. Edukacja społeczeństwa, w dziedzinie sztuki, nastąpi automatycznie, bo ułatwienie dostępu pobudzi apetyt na dobra kultury. Bolączki, o których dyskutuje społeczność artystów znikną. Nie każdą sztukę można sprzedać? Można sprzedać koncert, płytę, plastykę, sztukę konceptualną (polecam posłuchać Abramovic jak mówi o kupnie niewidzialnej rzeźby ). A jeżeli ta ustawa ma pomóc 50 % artystów, czy warto ją uchwalić ? Będą sytuacje, że ktokolwiek coś narysuje i wujek, ciocia kupi to dziełko i sobie odpisze? Być może; ale jednak ogromna część artystów, będzie mogła funkcjonować ze swojej pracy

nr 19 : witryny, jako miejsce wystawiennicze dla artystów :

Jak pokazać Wrocławianom sztuki plastyczne?

Sztuki plastyczne są mało widoczne w mieście. Wrocław jest miastem, w którym działa pewna ilość galerii. Wydawałoby się, że dostęp mieszkańców do plastyki jest zapewniony. Jednak człowiek współczesny, zabiegany, zmagający się z pracą, domem, kredytem; budujący w pierwszym pokoleniu stabilizację finansową, ma mało czasu. Trzeba mu pomóc dotrzeć do sztuki. Teraz trzeba dowiedzieć się co się dzieje i w której galerii, dojechać, zapłacić bilet. A można tak pokazać plastykę, że mieszkaniec Wrocławia, mimochodem, przechodząc, przejeżdżając rowerem, autem zetknie się, skonfrontuje ze sztuką. Tak jak koncerty na rynku organizowane i opłacane przez miasto dają szansę na uczestnictwo w wydarzeniach muzycznych, tak nie ma do tej pory podobnych inicjatyw, poza nocą muzeów, które przybliżałaby sztuki plastyczne. Antidotum na ten stan może być wykorzystanie witryn lokali miejskich, jako okien wystawienniczych.
Propozycja jest taka, aby witryny lokali, które należą do miasta, przez okres przejściowy, dopóki nie znajdą nowych najemców, mogły być udostępniane artystom, w celu eksponowania ich twórczości. Oczywiście będą potrzebne pewne reguły i zapisy. Ten pomysł jest bezkosztowy.  Można go zrealizować wykazując dobrą wolę i nic poza tym.
Jest wiele rodzajów twórczości i im większa różnorodność, im więcej kontaktu ze sztuką, tym bardziej wyrobiony staje się odbiorca. Konkurencja między artystami, pobudza środowisko do działania. Projekt w krótkim czasie może ożywić artystyczną scenę miasta.

głosować można tutaj :

https://www.facebook.com/events/453952435500604/permalink/489896848572829

kategoria - akzsazc, wro / Komentarze są wyłączone

Komentarze zostały zamknięte.

Strona oparta na WordPress, Copyright by Anka Mierzejewska, design by PB & Anka Mierzejewska